• англискифранцускатагерманскииталијанскишпански
 • АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

Која е туристичката е-виза за посета на Индија?

Од: Индиска е-виза

Онлајн туристичката виза за посета на Индија е систем на електронско овластување за патување што им овозможува на луѓето од подобните земји да дојдат во Индија. Со индиската туристичка виза, или она што е познато како е-туристичка виза, носителот може да ја посети Индија од неколку причини поврзани со туризмот.

Првично лансирана во октомври 2014 година, индиската туристичка eVisa за посета на Индија требаше да го поедностави бурниот процес на добивање виза и на тој начин да привлече повеќе посетители од странски земји во земјата.

Индиската влада издаде а електронско овластување за патување или систем за е-Виза, при што граѓаните од списокот од 180 земји можат да ја посетат Индија, без потреба да ставаат физички печат на нивните пасоши.

Со индиската туристичка виза, или она што е познато како е-туристичка виза, носителот може да ја посети Индија од неколку причини поврзани со туризмот. Некои од причините поради кои можете да дојдете во Индија со овој вид виза го вклучуваат следново -

 • Учество во туристички активности. 
 • Посета на пријателите и семејството.
 • Присуство на одмор по јога.

Од 2014 година наваму, меѓународните посетители кои сакаат да патуваат во Индија повеќе нема да треба да аплицираат за индиска виза, на традиционален начин, на хартија. Ова беше многу корисно за меѓународните туристи бидејќи ги отстрани проблемите што настанаа со процедурата за аплицирање за индиска виза. Индиската туристичка виза може да се добие преку Интернет со помош на електронски формат, наместо да мора да ја посетите индиската амбасада или конзулат. Освен што го олеснува целиот процес, индискиот туристички систем еВиза е исто така најбрзиот начин за посета на Индија.

Вие барате Индиска е-туристичка виза (eVisa Индија or Индиска виза на Интернет) да бидат сведоци на неверојатните места и искуства како странски турист во Индија. Алтернативно, може да ја посетите Индија на Виза за е-бизнис во Индија и сакаат да се рекреираат и разгледуваат знаменитости во северна Индија и подножјето на Хималаите. На Индискиот орган за имиграција ги охрабрува посетителите на Индија да аплицираат за Индиска виза преку Интернет (е-виза во Индија) наместо да го посетите индискиот конзулат или индиската амбасада.

Кои земји ги исполнуваат условите за индиската туристичка виза?

Земјите што ги исполнуваат условите за индиската туристичка еВиза се следните -

 • Аргентина
 • Австралија
 • Австрија
 • Белгија
 • Чиле
 • Република Чешка
 • Данска
 • Франција
 • Германија
 • Грција
 • Ирска
 • Италија
 • Јапонија
 • Мексико
 • Мјанмар
 • Холандија
 • Нов Зеланд
 • Оман
 • Перу
 • Филипини
 • Полска
 • Португалија
 • Сингапур
 • Јужна Африка
 • Јужна Кореа
 • Шпанија
 • Шведска
 • Швајцарија
 • Тајван
 • Тајланд
 • ОАЕ
 • Соединети Држави
 • Албанија
 • Андора
 • Ангола
 • Ангилја
 • Антигва и Барбуда
 • Ерменија
 • Аруба
 • Азербејџан
 • Бахамите
 • Барбадос
 • Белорусија
 • Белизе
 • Бенин
 • Боливија
 • Босна и Херцеговина
 • Боцвана
 • Бразил
 • Брунеи
 • Бугарија
 • Бурунди
 • Камбоџа
 • Камерун
 • Зелено'ртски Острови
 • Островот Кајман
 • Колумбија
 • Коморите
 • Кукови Острови
 • Коста Рика
 • Брегот на Слоновата Коска
 • Хрватска
 • Куба
 • Кипар
 • Џибути
 • Доминика
 • Доминиканска Република
 • Источен Тимор
 • Еквадор
 • Ел Салвадор
 • Еритреја
 • Естонија
 • Екваторска Гвинеја
 • Фиџи
 • Финска
 • Габон
 • Гамбија
 • Грузија
 • Гана
 • Гренада
 • Гватемала
 • Гвинеја
 • Гвајана
 • Хаити
 • Хондурас
 • Унгарија
 • Исланд
 • Израел
 • Јамајка
 • Јордан
 • Кенија
 • Кирибати
 • Венецуела
 • Виетнам
 • Замбија
 • Зимбабве

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Индиската е виза за медицински придружници им овозможува на медицинските сестри, помошниците, членовите на семејството да присуствуваат на главниот пациент на кој му е потребен медицински третман. Визата за Индија за медицински придружници зависи од медицинската виза за Индија на главниот пациент. Дознајте повеќе на Виза за индиски медицински придружници.

Кои земји не ги исполнуваат условите за индиската туристичка еВиза?

Индиската туристичка еВиза сè уште не е дозволена за граѓаните на земјите кои се наведени како што следува. Ова е привремен чекор што е преземен за да се обезбеди безбедноста на земјата, а на граѓаните што им припаѓаат се очекува наскоро повторно да им биде дозволено да влезат во Индија. 

 • Канада
 • Кина
 • Хонг Конг
 • Индонезија
 • Иран
 • Казахстан
 • Киргистан
 • Макао
 • Малезија
 • Катар
 • Саудиска Арабија
 • Шри Ланка
 • Таџикистан
 • Обединето Кралство
 • Узбекистан

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Индија е хетерогена земја, во сите аспекти на зборот хетерогена. Земјата е интересна комбинација на разновидна историја, традиции, религии и јазици. Дознајте повеќе на Разновидност на јазикот во Индија.

Подобност да се добие индиска туристичка еВиза

За да се квалификувате за индиската виза преку Интернет, ќе ви треба следново -

● Треба да бидете а државјанин на 165 земји кои се прогласени за безвизни и подобни за индиската eVisa.

● Вашата цел на посетата треба да биде поврзана со туристички цели.

● Треба да поседувате а пасош кој важи најмалку 6 месеци од датумот на вашето пристигнување во земјата. Вашиот пасош мора да има најмалку 2 празни страници.

● Кога аплицирате за индиската еВиза, на деталите што ги давате мора да одговараат на деталите што сте ги споменале во вашиот пасош. Имајте на ум дека секое несовпаѓање ќе доведе до одбивање на издавање виза или доцнење во процесот, издавањето и на крајот на вашиот влез во Индија.

● Ќе треба да влезете во земјата само преку овластени од владата имиграциски контролни постови, кои вклучуваат 28 аеродроми и 5 поморски пристаништа.

Каков е процесот за аплицирање за индиска туристичка еВиза?

За да го започнете процесот на индиска туристичка eVisa онлајн, ќе треба да ги имате при рака следните документи -

● Мора да имате скенирана копија од првата страница (биографија) од вашиот пасош, која треба да биде стандарден пасош. Имајте на ум дека пасошот мора да остане валиден во период од најдоцна 6 месеци од датумот на вашето влегување во Индија, а во секој друг случај, ќе мора да го обновите пасошот.

l Мора да имате скенирана копија од неодамнешна фотографија во боја со големина на пасош само од вашето лице.

● Мора да имате функционална адреса за е-пошта.

● Мора да имате дебитна или кредитна картичка за да ги платите трошоците за апликација за индиска виза.

● Мора да имате повратен билет од вашата земја. (Изборен) 

● Мора да бидете подготвени да ги покажете документите што се потребни посебно за видот на визата за која аплицирате. (Изборен)

Индиската туристичка eVisa може да се набави онлајн, а за неа апликантот ќе треба да плати кратка сума, користејќи која било од валутите од 135 наведени земји, преку кредитна картичка, дебитни картички или PayPal. Процесот е исклучително брз и удобен, а ќе треба само да пополните онлајн апликација која ќе потрае неколку минути и да ја завршите со избирање на претпочитаниот начин на онлајн плаќање.

Откако успешно ќе ја поднесете вашата онлајн апликација за индиска виза, персоналот може да побара копија од вашиот пасош или фотографија на лице, која можете да ја поднесете како одговор на е-поштата или да ја поставите директно на онлајн порталот eVisa. Информациите може да се испратат директно до [заштитена по е-пошта]. Наскоро ќе ја добиете вашата индиска туристичка виза по пошта, која ќе ви овозможи да влезете во Индија без мака. Целиот процес ќе трае најмногу 2 до 4 работни дена.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Широко познати низ целиот свет по нивното величествено присуство и неверојатна архитектура, палатите и тврдините во Раџастан се траен доказ за богатото наследство и култура на Индија. Тие се распространети низ целата земја, а секој од нив доаѓа со своја уникатна историја и чудесна величественост. Дознајте повеќе на Туристички водич за палати и тврдини во Раџастан.

Кои се различните видови на индиска туристичка виза?

Постојат три различни видови е-туристички визи за посета на Индија -

 • 30 дневна туристичка виза за Индија - Со помош на 30-дневната India Tourist eVisa, посетителите можат да останат во земјата максимум 30 дена, од денот на влегувањето. Тоа е виза со двоен влез, така што со оваа виза можете да влезете во земјата најмногу 2 пати, во рокот на важност на визата. Имајте на ум дека ќе дојде со датум на истекување, кој е денот пред кој мора да сте влегле во земјата.
 • 1-годишна туристичка виза за Индија - Туристичката виза за Индија за 1 година важи една година од датумот на издавање. Бидејќи се работи за повеќекратна виза, користејќи ја, можете да влезете во земјата повеќе пати, но таа мора да биде во опсегот на важноста на индиската eVisa.
 • 5-годишна туристичка виза за Индија - 5-годишната туристичка виза за Индија важи 5 години од датумот на издавање. Бидејќи се работи за повеќекратна виза, користејќи ја, можете да влезете во земјата повеќе пати, но таа мора да биде во опсегот на важноста на индиската eVisa.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Итна индиска виза (eVisa India за итност) се дава на оние аутсајдери кои треба да дојдат во Индија во кризна просторија. Дознајте повеќе на Итна индиска виза.

Кои се некои клучни факти што мора да ги знаете за индиската е-туристичка виза?

Постојат неколку клучни точки што секој патник мора да ги има на ум ако сака да ја посети Индија со својата туристичка виза за Индија -

 • Индиска е-туристичка виза не може да се конвертира или продолжи, еднаш издаден. 
 • Поединец може да аплицира само за а максимум 2 еТуристички визи во рок од 1 календарска година. 
 • Апликантите мора да имаат доволно средства на нивните банкарски сметки што ќе ги поддржува за време на нивниот престој во земјава. 
 • Туристите мора секогаш да носат копија од нивната одобрена индиска е-туристичка виза за време на нивниот престој во земјата. 
 • Во моментот на самото пријавување, апликантот мора да може да покаже а билет за враќање или натаму.
 • Без разлика на возраста на апликантот, од нив се бара поседуваат пасош.
 • Од родителите не се бара да ги вклучат своите деца во апликацијата за нивната онлајн еВиза за посета на Индија.
 • Пасошот на барателот треба да биде со важност од најмалку 6 месеци од денот на нивното пристигнување во земјата. Пасошот, исто така, треба да има најмалку 2 празни страници за органите на граничната контрола да ги стават во влезниот и излезниот печат за време на вашата посета.
 • Ако веќе поседувате меѓународни патни документи или дипломатски пасоши, немате право да аплицирате за е-туристичка виза за Индија.

Што можам да направам со е-туристичката виза за Индија?

Е-Туристичката виза за Индија е електронски систем за овластување кој е создаден за странци кои сакаат да дојдат во Индија од туристички причини. Со оваа виза, можете да ја истражувате земјата, да посетувате знаменитости и да ја вкусите нивната култура. Можете исто така да ја користите е-туристичката виза за Индија за да ги посетите вашите пријатели и семејството или да учествувате во одмори по јога. Индија се смета за една од културно најбогатите земји во светот. Увид на тоа може да се најде во Таџ Махал, Варанаси, Ришикеш или пештерите Елора и Ајанта. Индија е исто така местото каде што се родени џаинизмот, будизмот, хиндуизмот и сикизмот!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Индија е позната по својата спорадично распространета, многу креативна, занаетчиска индустрија. Вообичаено е чувството туристите да се губат среде турканиците и раздвижените чаршии во Индија. Дознајте повеќе на Базари на Индија.

Кои се работите што не можам да ги направам со е-туристичката виза за Индија?

Како странец што ја посетува Индија со е-туристичка виза, не ви е дозволено да учествувате во каков било вид „работа на Таблиги“. Ако го направите тоа, ќе ги прекршите нормите за виза и ќе мора да платите парична казна, па дури и да ризикувате забрана за влез во иднина. Имајте на ум дека не постои ограничување за посетување верски места или учество во стандардни религиозни активности, но визните норми ви забрануваат да држите предавања за Идеологија на Таблиги Џемаат, циркулирачки памфлети и држење говори на религиозни места.

Колку долго можам да останам со е-туристичката виза за Индија?

Можете да останете во Индија ако дозволува вашиот тип на eVisa -

 • 1 - месечна туристичка еВиза — за најмногу 30 дена по престој.
 • 1 - година туристичка еВиза — за најмногу 90 дена по престој.

Ако сте државјанин на Канада, Јапонија, ОК и САД, можете да останете до 180 дена по престој со вашата 1-годишна виза.

Колку време е потребно за да се добие мојата е-туристичка виза за Индија?

Ако сакате да ја добиете вашата туристичка виза за да ја посетите Индија на најбрз можен начин, треба да се одлучите за системот eVisa. Иако се препорачува да аплицирате најмалку 4 работни дена пред денот на вашата посета, можете да го добиете вашиот одобрена виза за 24 часа

Доколку апликантот ги обезбеди сите потребни информации и документи заедно со формуларот за апликација, тој може да го заврши целиот процес во рок од неколку минути. Штом ќе го завршите процесот на апликација за еВиза, ќе го направите тоа добијте ја eVisa по е-пошта. Целиот процес ќе се спроведе целосно онлајн, и во ниту еден момент од процесот нема да биде потребно да го посетите индискиот конзулат или амбасада - е-туристичката виза за Индија е најбрзиот и најлесниот начин да се добие пристап до Индија за туристички цели.  


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Франција, Данска, Германија, Шпанија, Италија се подобни за Индија е-виза(Индиски виза онлајн). Можете да аплицирате за Индиска апликација за е-виза во Индија точно тука.

Доколку имате какви било сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Индија е-Виза, контактирајте Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.