• англискифранцускатагерманскииталијанскишпански
  • АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

За туристите мора да видат места во Керала

Насловена како Божја земја со љубов, државата има многу да понуди од природните убавини, дивиот свет, топењето на културата и сè што може да побара еден турист.

Вие барате Индиска е-туристичка виза (eVisa Индија or Индиска виза на Интернет) да учествува во задоволствата како странски државјанин во Индија. Алтернативно, може да ја посетите Индија на Виза за е-бизнис во Индија и сакаат да се рекреираат и разгледуваат знаменитости во Керала. На Индискиот орган за имиграција ги охрабрува посетителите на Индија да аплицираат за Индиска виза преку Интернет (е-виза во Индија) наместо да го посетите индискиот конзулат или индиската амбасада.

Алипи (или Алапужа)

Го крстија Венеција на истокот, Алипи или Алапужа е дестинација која мора да се посети во Керала. Дестинацијата е најпозната по нејзините задни води кои се мрежа од канали, реки и езера кои се протегаат низ целата држава. Постојат опции за престој на туристите Кетувалами кои се домашни чамци преку ноќ или одете на возење неколку часа преку задните води. Алепи е дом на плејада храмови и цркви за туристите да ги истражуваат. Езерото Вембанаду, кое е најдолго во Индија, е во срцето на задните води, а зајдисонцето гледано од островот на езерото не треба да се пропушти.

Локација- Околу 75 километри од Кочи, еден час патување

Престојуваат таму - Луксузно искуство со чамци - Куќички „Тарангини“ или пријатни чамци

Хотел - Рамада Ин или повлекувања на цитруси

Алепи Куќен брод, Алапужа

Мунар

Мунар Станица на ридот Мунар

Мунар е најбожна ридска станица во Керала во регионот на Западните Гати. Додека зумирате покрај планините, можете да видите многу плантажи со чај и зачини додека се движите низ планините. При посетата на Мунар, погрижете се да тргнете до точката Ехо за да добиете прекрасни глетки и да викате колку што можете погласно. На Атукал Водопади Чинанаканал во Мунар е исто така место за восхит на убавината на водите што бликнуваат. Исто така, треба да се упатите кон езерото Кундала додека сте во Мунар.

Локација - Околу 120 километри од Кочи, три и пол часа патување (ридски регион)

Хотел - Планински одморалишта Форт Мунар или Магли

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Мунар и другите познати рид-станици во Индија

Ковалам

Ковалам Плажа во Ковалам

Плажите на Ковалам ќе ве натераат да сакате да останете тука засекогаш додека го чувствувате песокот во нозете и морскиот ветар во вашата коса. Ковалам е вашата дестинација за да избегате од метежот и вревата на градот. Островот Повар е познато одморалиште на триесет минути од Ковалам каде што ќе бидете опкружени со вода од сите страни. Реката Нејар се среќава со Арапското море во близина на островот и создава прекрасна глетка за очите.

Локација - Околу 20 километри од Тируванантапурам, помалку од половина час патување

Хотел - Виванта од Таџ Грин Коув или хотел Самудра

Кочи (или Кочин)

Кочи Кинески рибарски мрежи, Кочи

Се знае дека портата на Керала е економски главен град на државата. На Форт Кочи областа е популарен меѓу туристите поради неговата уникатна архитектура изградена и под влијание на Португалците. Музирис е дестинација на околу еден час од Кочи, кое е познато античко пристаниште познато по турнејата на наследството каде што се посетуваат сите стари цркви, храмови и синагоги. Според легендата, се вели дека е првата џамија изградена и во Индија. Не пропуштајте да ја направите задолжителната слика со кинески рибарски мрежи навечер овде.

Хотел - Радисон Блу или Новотел

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Странските државјани кои доаѓаат во Индија на е-виза мора да пристигнат на некој од назначените аеродроми. Обајцата Кочи (или Кочин) и Тривандрум се назначени аеродроми за индиска е-виза, а Кочи е назначено и пристаниште..

Засолниште за диви животни Перијар

Засолниште за диви животни Перијар Слоновите заедничка глетка во засолништето за диви животни во Перијар

Ќе забележите слонови на секој агол и агол на Текади додека одите на сафари во џунглата низ длабоките зелени шуми во регионот. Периарското Езеро е а познато место преполн со туристи каде што можете да најмите брод и уживајте во амбиентот на живописната локација. Светилиштето е отворено за туристи во текот на целата година и можете да направите сафари на чамци и да се маѓепсате во убавината на природата што ве опкружува.

Локација - Текади, околу 165 километри од Кочи, четири часа патување

Престојуваат таму - одморалиште Спрингдејл наследство

Wayanad

Wayanad Wayanad

Вајанад е уште една омилена туристичка ридска станица во Керала и е дом на многу плантажи кои се движат од кафе, бибер, кардамон и други зачини. Целиот планински предел е покриен со бујно и густо зеленило. Врвот Чембра е популарно пешачење што го прават туристите за да ја видат прекрасната глетка на Вајанад. На Засолниште за дивиот свет Мутанга е оддалечен само 40 минути од Вејанд каде што можете да забележите елени, бизони, гепарди и мечки. На Meenmutty паѓа се уште едно прекрасно место за посета бидејќи можете да ги гледате каскадните води на водопадите. На Пештери Едакал потребни се малку напори за да стигнете таму, но вреди за секој труд.

Локација - Околу 90 километри од Каликут, околу три часа патување

Престој таму - Домашните престој се многу популарни во областа

Тривандрум

Тривандрум Храм Падманбахасвами, Тривандрум

на главен град Керала, дом на најбогатата и богата култура во Керала. Познатиот Храм Падманбахасвами изградено од Кралството Траванкор во 16 век е преполно со Хиндуси од секаде низ светот. За љубителите на историјата и уметноста, Trivandrum има многу да понуди многу уметнички галерии музеи со уникатни, антички ценети колекции.

Плажата Варкала е познато место посетено од туристи и е оддалечено само еден час од Тривандрум. Позната е затоа што плажата е сместена на карпа и за време на изгрејсонце и зајдисонце спектаклите од плажата се прекрасни. Земниот центар Џајату отворен во 2016 година е еден час оддалечен од Тривандрум, но место што мора да се посети со најголемата скулптура на птици во светот.

Престој таму - хотел Галакси или хотел Фортун

Kozhikode

Популарно познат како град на скулптури и град на зачини во Керала. Тивката и изолирана плажа Капад е задолжителна посета во Кожикоде бидејќи нема да видите многу туристи овде. Плажата Бејпор, која е едно од најстарите пристаништа во Индија е исто така одлично место за одмор и уживање во брановите на плажата. Плажата Кожикоде е прекрасен спектакл во вечерните часови. Водопадот Кожипара во близина, сместен во масивот Малапурам е задоволство да се види.

Престојуваат таму - престој во парк или одморалиште Тавиз

Трисур

Kozhikode Фестивал „Трисур Порам“

Поранешниот главен град на Кралството Кочин. Градот се смета за културен главен град на Керала. Познатиот Thrissur Pooram е фестивал на славење, поворки и музика. Познатиот водопад Атирпали познат како Нијагра во Индија е на помалку од 60 километри од Трисур. Најдобро време за посета на водопадите е за време на монсуните од јуни до септември и има прекрасно излетничко место во близина на водопадите.

Локација - Околу 95 километри од Кочи, два часа патување

Престој таму - хотел Полуостров или Дас Континентал


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Франција, Австралија, Германија, Шпанија, Италија се подобни за Индија е-виза(Индиска виза онлајн). Можете да аплицирате за Индиска апликација за е-виза во Индија точно тука.

Доколку имате какви било сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Индија е-Виза, контактирајте Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.