• англискифранцускатагерманскииталијанскишпански
  • АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

Најдобри места за посета во Делхи за еден ден

Делхи како главен град на Индија и меѓународниот аеродром Индира Ганди е главна станица за странските туристи. Овој водич ви помага да го искористите најголемиот дел од денот што го поминувате во Делхи од каде да го посетите, каде да јадете и каде да останете.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Вие барате Индиска е-туристичка виза (eVisa Индија or Индиска виза на Интернет) да учествува во задоволствата како странски државјанин во Индија. Алтернативно, може да ја посетите Индија на Виза за е-бизнис во Индија и сакате да направите малку рекреација и разгледување во Делхи. На Индискиот орган за имиграција ги охрабрува посетителите на Индија да аплицираат за Индиска виза преку Интернет (е-виза во Индија) наместо да го посетите индискиот конзулат или индиската амбасада.

Што да видите во Делхи?

Индија порта

Структурата е лак од песочник изграден од Британците во 20 век. Познатиот споменик е белег на 70,000 изгубени војници на Британска Индија во Првата светска војна. Во минатото, тој беше наречен Кингсвеј. Индија Гејт е дизајнирана од Сер Едвард Лутиенс. Од 1971 година, по војната во Бангладеш, споменикот е познат како Амар Јаван otиоти е гроб на Индија на војниците изгубени во војната.

Индија порта

Храмот на лотос

Изградбата на оваа примерна структура во облик на бел лотос беше завршена во 1986 година. Храмот е религиозно место на луѓе од вера Бахаи. Храмот обезбедува простор за посетителите да се поврзат со своето духовно јас со помош на медитација и молитва. Надворешниот простор на храмот се состои од зелени градини и девет рефлектирачки базени.

Време - лето - 9 часот наутро - 7 часот попладне, зими - 9:30 часот до 5:30 часот, затворено во понеделник

Акшардам

Акшардам

Храмот е посветен на Свами Нарајан и е изграден од BAPS во 2005 година. Храмот има многу познати атракции од Салата на вредности, која е 15 тридимензионални сали, кино IMAX за животот на Свами Нарајан, возење со брод на целата историја на Индија од античко до модерно време, и конечно светлосно и звучно шоу. Структурата што го опкружува храмот е целосно направена од црвен песочник, а самиот храм е направен со мермер. Дизајнот на храмот беше инспириран од храмот Гандинагар и многу од технолошките чуда беа инспирирани од посетата на Свами во земјата на Дизни.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте за познатите ридски станици во Индија

Црвена тврдина

на најважната и најпознатата тврдина во Индија е изградена за време на владеењето на кралот Могал Шах Јахан во 1648 година. Масивната тврдина е изградена од црвени песочни камења во архитектонскиот стил на Могалите. Тврдината се состои од убави градини, балкони, и сали за забава.

За време на владеењето на Могалите, се вели дека тврдината била украсена со дијаманти и скапоцени камења, но со текот на времето, бидејќи кралевите го изгубиле своето богатство, тие не можеле да одржат таква раскошност. Секоја година на Премиерот на Индија и се обраќа на нацијата на Денот на независноста од Црвената тврдина.

Време - од 9:30 до 4:30 часот, затворено во понеделник

Гробот на Хумајун

Гробот на Хумајун

Гробницата е нарачана од Сопругата на кралот Мугал, сопругата Хумајун, Бега Бегум. Целата структура е изработена од црвен песочник и е а Светско наследство на УНЕСКО. Зградата е под големо влијание на персиската архитектура која беше почетна точка за големата архитектура на Могал. Споменикот не стои само како почивалиште на кралот Хумајун, туку беше и симбол на растечката политичка сила на империјата Могал.

Кутуб Минар

Споменикот е изграден за време на режимот на Кутуб-уд-дин-Ајбак. Тоа е Структура долга 240 стапки кој има балкони на секое ниво. Кулата е направена од црвен песочник и мермер. Споменикот е изграден во индо-исламски стил. Структурата се наоѓа во парк опкружен со многу други важни споменици изградени во исто време. Споменикот е познат и како Кула на победата бидејќи е изграден во спомен на победата на Мохамад Гори над кралот Раџпут Притвирај Чаухан.

Време - отворено сите денови - 7 часот наутро - 5 часот

Градина Лоди

Градината е се протегаат над 90 хектари и многу познати споменици се наоѓаат во внатрешноста на градината. Тоа е познато место за локалното население и туристите. Спомениците на династијата Лоди се наоѓаат во градините од гробот на Мохамад Шах и Сикандар Лоди до Шиша Гумбад и Бара Гумбад. Местото е исклучително убаво во текот на пролетните месеци со расцутени цвеќиња и бујно зеленило.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Треба да дојдете во Индија на службено патување? Прочитајте го нашиот Водич за деловни посетители.

Каде да купувате

Чадни Чаук

Чадни Чаук

на улички и премини на Чадни Чаук се познати не само во Делхи туку и низ цела Индија благодарение на Боливуд. Некои од филмовите каде што можете да погледнете на овој прастар и врвен пазар се Кабхи Куши Кабхи Гум, Небото е розово, Делхи-6 и Рајма Чавал. Експанзивниот пазар е поделен на делови за лесно купување каде што во секој дел го добивате најдоброто од облека, книги, ракотворби, ткаенини, електроника и што уште не. Пазарот е а познат центар за шопинг за невестинска мода. Повторно, се препорачува да се избегнува Chandni Chowk во сабота.

Тајминг - Пазарот останува отворен од понеделник до сабота од 11 до 8 часот.

Сароџини пазар

Едно од најпознатите места во Делхи за високо да купувате буџетски шопинг. Тој е еден од најпреполните пазари во Делхи и се препорачува да не се посети за време на викендите. Овде можете да купите сè, од чевли, чанти и облека до книги и ракотворби. Студентите обично се гужваат на пазарот во Саројини бидејќи можат да ги прошират своите плакари без тоа да биде тежок за џебот.

Време - пазарот е отворен од 10 до 9 часот и е затворен во понеделник.

Дили Хаат

Дили Хаат

Најдобро време за посета на Дили Хаат би било зимите кога е шарено и вредно за Pinterest. Целиот пазар има а рустикален изглед налик на село и е полн со културни активности. Додека се пробивате низ различните ракотворби, накит, слики, везови, можете да јадете кујни од цела Индија на специфичните државни тезги каде има автентична храна.

Време - Пазарот е отворен сите денови од 11 до 10 часот.

Кан пазар

Еден од луксузните пазари во Делхи со спојување на врвни дизајнерски алишта, како и улични продавачи. На пазарот има сè, од облека, обувки и чанти до предмети за домаќинството, како што се садови и сувенири, како што се ракотворби и скулптури.

Време - Пазарот е отворен од 10 до 11 часот, но е затворен во недела.

Освен овие пазари, секој локалитет во Делхи има свој пазар како централниот пазар Лајпат Нагар, добро познатото место Конат, чаршијата Пахаргањ, тибетскиот пазар и пазарот на цвеќиња.

Каде да се јаде

Newу Делхи има опции за секоја желба и вкус на секоја кујна што сакате да ја пробате. Од егзотични и странски кујни до скромни и улични омилени, Делхи го доби сето тоа.

Како главен град, Делхи има многу културни центри не само на странски земји, туку и на секоја држава во Индија, а храната во сите нив е автентична и вкусна. Пазарите како Chandni Chowk, Khan Market, Connaught Place, Lajpat Nagar, Greater Kailash пазарите и многу други во Делхи се исто така центри за ресторани каде што можете да купувате и да јадете нешто или пијалок од безброј избор.

Каде да останеме

Newу Делхи, како главен град на земјата, има безброј опции за престој од изнајмување ПГ и хостели дури и за кратко време до луксузни и грандиозни хотели.

  • Лоди е многу познат и високо оценет хотел со 5 везди во Централен Делхи, многу достапен за сите познати туристички места.
  • Обероите е оддалечено од повеќето споменици во Делхи и е многу близу до познатиот пазар на Кан во Делхи, исто така.
  • Хотел Таџ Махал е уште една одлична луксузна хотелска опција која се наоѓа веднаш во близина на Индија Порта и Раштапрати Баван.

Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Франција, Австралија, Германија, Шпанија, Италија се подобни за Индија е-виза(Индиска виза онлајн). Можете да аплицирате за Индиска апликација за е-виза во Индија точно тука.

Доколку имате какви било сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Индија е-Виза, контактирајте Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.