• англискифранцускатагерманскииталијанскишпански
  • АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

Познати рид-станици во Индија мора да ги посетите

Индија е еден од домовите во Хималаите што е живеалиште на некои од најголемите врвови во светот. Ова природно ја прави Индија засолниште на ридски станици на север, но и Јужна Индија има многу да понуди кога станува збор за прекрасни пејзажи и активности во ридските станици, без снег.

Nainital

Наинитал е популарно познат како езерска област во Индија. Наинитал е прекрасна локација во регионот Кумаон во државата Утараханд. Врвовите Наина, Ајарпата, и Деопати ја опкружуваат оваа ридска станица. Многу туристички места се преполни со посетители. На Езерото Наини, гледна точка на Сноу и пештерската градина Еко се едни од познатите туристички дестинации. Пловењето со брод во езерото Наини е препорачана активност што мора да ја преземете додека сте таму. Можете да зумирате на жичара до познатата гледна точка на Сноу за да добиете прекрасен поглед на планините.

За да ги видите планините покриени со ќебе од снег и да доживеете снежни врнежи, декември до февруари е најдоброто време за посета.

Езерото Наини

Локација - Утараканд

Дарџилинг

Дарџилинг го носи прекарот Кралицата на Хилс. Најпознатото возење што ќе го поминете во Дарџилинг е Локација на наследството на УНЕСКО Возење со играчки со воз. На Езерото Сенчал е прекрасно е спокојно место за посета додека сте во Дарџилинг. На Манастир Гум и Манастир Бути Бусти е одлично место за да ја пронајдете вашата духовност. Туристите можат да уживаат во трекинг на различни патеки и врвови од Дарџилинг, а исто така да уживаат во рафтинг на реката додека сте таму.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Пронајдете го најзгодното овластено пристаниште за влез на Индија е-Виза.

Локација - Западен Бенгал

Мунар

Мунар

Зеленилото на оваа ридска станица ќе обезбеди вашиот ум да се стави во мирна и мирна состојба. Можете да видите многу насади со чај и зачини додека се движите низ планините. На вашата посета на Munnar не заборавајте да се направи вашиот пат до Ехо точка за да добиете прекрасни погледи и, исто така, да викате колку што можете погласно. На Водопади Атукал и Чинанаканал во Мунар е исто така место за восхит на убавината на водите што бликнуваат. Треба да се упатите и кон Езерото Кундала додека сте во Мунар. Ако сте љубител на дивиот свет и животни, тогаш треба да се упатите кон Национален парк Перијар што е околу 2-часовно патување од Мунар за да ги набљудувате животните во нивното природно живеалиште.

Локација - Керала

Manali

Манали е една од најпопуларните ридски станици во цела Индија и доживува ана прилив на милиони туристи секоја година. Ридската станица се наоѓа на бреговите на реката Беас, па додека поминувате низ Манали ќе ја најдете реката како ве придружува на многу места. Манали нуди многу активности за секаков вид на патници. За љубителите на вода, речен рафтинг кај Манали е екстремна авантура со многу немирни брзаци и немирни води. Ако сакате да ги искачувате врвовите за да се чувствувате еуфорично како да сте на врвот на светот, има многу можности за трекинг и врвови што ги нуди Манали за да се движите пеш или планински велосипед до врвот.

Храмот Хадимба, Храмот Ману, и Храмот Вашишта се неколку од многуте храмови во Манали што ги посетуваат туристите. Долината Соланг е популарна дестинација познат по многу зимски авантуристички спортови. На Водопади Рахала исто така се место што мора да се посети во близина на Манали.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Прочитајте зошто „Монсуните“ е неверојатно време за планирање на патувањето во Индија.

Локација - Химачал Прадеш

Мусоор

Мусоор

Мусоорие е популарна и позната туристичка дестинација со голем туристички прилив. Ридската станица е на планините Гарвал. Mussoorie ве подготвува за визуелно уживање во хималајските венци и долината Doon. Езерото Мусури е место кое треба да го посетите додека сте таму. На познати Кемпти водопади исто така е задоволство да се гледа. Мусоорие има авантуристички парк каде што можете да се занимавате со зиплинг, качување по карпи и рапел. Во Company Bagh можете да уживате во возење со брод и вашите деца ќе ги сакаат возењата во забавниот парк.

Локација - Дехрадун

Shillong

Главниот град на државата Мегалаја нуди прекрасни погледи на врвовите, а во пролетта цвеќињата го прават градот уште поспектакуларен. Има многу места во и околу Шилонг ​​на кои може да се оди од езерото Умаим и езерото Вард до врвот Шилонг. Двата познати водопади во Шилонг ​​се Слон и слатки паѓа. За љубителите на историјата, музејот Дон Боско е одлично место за гледање стари артефакти. Може да се прошетате со брод кај езерото Вард додека во Шилонг ​​и авантуристички спортови на вода кај езерото Умаим. Ако сте љубител на искачување на врвови, можете да патувате по нив Патека Дејвид Скот.

Локација - Мегалаја

Касол

Касол

Касол е убава и помалку посетена ридска станица. На Реката Парвати тече низ ридската станица а туристите често го посетуваат местото на реката. Долината Тиртан во близина на Касол е прекрасна и живописна локација сакана за туристите да уживаат во затскриено и релаксирачко време истражувајќи го просторот. Луѓето кои се таму за авантура можат да патуваат на патеката Chalal Trekking. Ако сакате да се одморите и да се одморите во базен, тогаш базенот со топла вода Manikaran е на само неколку километри. Местата што мора да ги истражувате додека сте во Касол се Врв Кир Ганга за некои зачудувачки погледи на планинските масиви и познатиот Такур Куан.

Локација - Химачал Прадеш

Gulmarg

Гулмарг е А. прекрасна ридска станица во земјата Џаму и Кашмир. Тоа е само Оддалечено 50 километри од Сринагар. Ридската станица е популарно позната како ливада на цвеќе. Зимата е најдобро време да се биде во Гулмарг бидејќи врвовите се покриени со снежни ќебиња и можете да се провозите со жичара до една од највисоките точки во Гулмарг и да играте, да скијате и да уживате во снегот. Има многу авантури што можете да ги преземете додека сте во Гулмарг. Можете да патувате по врвови, но тие не се препорачуваат во зима бидејќи времето е непредвидливо.

Планински велосипедизам е исто така активност што можете да ја преземете во Гулмарг. На околу тринаесет километри од Гулмарг, езерото Алпатар е езеро во облик на триаголник сместено во живописен амбиент. Езерото е замрзнато до јуни, така што најдобро време за посета е од јули до октомври.

Локација - Кашмир

Коорг

Плантажа за кафе во Coorg

Дестинацијата е позната како Шкотска на Истокот. На арома на кафе го исполнува воздухот во кафето, особено во сезоната на жетва. Бујното зеленило на ридовите и синото небо се чувствувате како да сте во рајот. На Манастирот Намдролинг е познато религиозно место блиску до Коорг. Два водопади се блиску до Коорг, кои исто така мора да се посетат, Опатија и Ируппу.

на свето место Талакавери, потеклото на реката Каувери се наоѓа и во близина на Коорг. На Камп со слонови Дубаре во Дубаре е на помалку од еден час од Коорг и можете уживајте во капење на Слоновите таму. Има и мали врвови како Брахмагири и Кодачадри со кои можете да патувате. Во близина можете да уживате и во речниот рафтинг.

Локација - Карнатака

Виза за е-туристичка Индија - Индиска виза за туристите преку Интернет

Индискиот орган за имиграција обезбеди модерен метод на апликација за индиска виза преку Интернет. Процесот на онлајн апликација за виза е прилично едноставен, лесен, брз и може да се направи од удобноста на вашиот дом. Ова е навистина добро за апликантите бидејќи од посетителите во Индија веќе не се бара да закажуваат состанок за физичка посета на Високиот комесаријат на Индија или индиската амбасада во вашата матична земја.

Индискиот орган за имиграција овозможува посета на Индија со барање за Индиска виза онлајн на оваа веб-локација за неколку намени. На пример, вашата намера за патување во Индија се однесува на комерцијална или деловна цел, тогаш имате право да аплицирате за Виза за е-бизнис во Индија. Индиска е-туристичка виза (Индиска Visa Online или eVisa India for Tourist) може да се искористи за средба со пријатели, средба со роднини во Индија, за посета на курсеви како Јога, или за гледање на туризам и туризам.


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Франција, Австралија, Германија, Шпанија, Италија се подобни за Индија е-виза(Индиска виза онлајн). Можете да аплицирате за Индиска апликација за е-виза во Индија точно тука.

Доколку имате какви било сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Индија е-Виза, контактирајте Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.