• англискифранцускатагерманскииталијанскишпански
 • АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

Е-виза за Индија - Најчесто поставувани прашања

Што е eVisa Индија?

Индиската влада започна Електронска управа за патувања (ЕТА или еВиза на Интернет) во 2014 година. Тоа им овозможува на граѓаните од околу 180 земји да патуваат во Индија без да бараат физички печат на пасошот. Овој нов вид на овластување е е-Виза Индија (или Интернет виза за Индија).

Тоа е електронска виза за Индија која им овозможува на патниците или странските посетители да ја посетат Индија за туристички цели, како рекреација или јога / краткорочни курсеви, деловна или медицинска посета.

Сите странски државјани треба да поседуваат е-виза за Индија или редовна виза пред влезот во Индија, како на Индиски власти за имиграција во владата.

Не е потребно да се сретнете со индиската амбасада или конзулат во секое време. Можете едноставно да аплицирате онлајн и да ја носите печатената или електронската копија од e-Visa India (електронска виза за Индија) на нивниот телефон. Индиската електронска виза се издава против специфичен пасош и ова ќе го провери Службеникот за имиграција.

Индија е-виза е официјален документ со кој се дозволува влез и патување во Индија.

Може ли да бидам присутен во Индија кога аплицирам за eVisa?

Не, не е можно да ви издаде електронска виза за Индија (eVisa India) ако веќе сте внатре во Индија. Мора да истражите други опции од индискиот Оддел за имиграција.

Кои се барањата за апликација за е-Виза во Индија?

За да аплицирате за e-Visa India, пасошот треба да има важност од најмалку 6 месеци од датумот на пристигнување во Индија, е-пошта и да има валидна кредитна/дебитна картичка. Вашиот пасош треба да има најмалку 2 празни страници потребни за печат од страна на Службеникот за имиграција.

Туристичка е-Виза може да се искористи најмногу 3 пати во една календарска година, односно од јануари до декември.
Бизнис е-Виза дозволува максимален престој од 180 дена - повеќе записи (важи 1 година).
Медицинска е-виза дозволува максимален престој од 60 дена - 3 записи (важи 1 година).

е-Виза е нели за проширување, што не може да се конвертира и не е валидна за посета на заштитените / ограничуваните и кантонските области.

Апликантите од подобните земји / територии мора да аплицираат на Интернет минимум 7 дена пред датумот на пристигнување.

Од меѓународните патници не се бара да имаат доказ за резервација на хотел или билет за авион. Сепак, доказот за доволно пари за поддршка на вашиот престој во Индија е корисен.


Кога треба да аплицирам за е-Виза Индија?

Препорачливо е да аплицирате 7 дена пред датумот на пристигнување, особено за време на шпицот на сезоната (октомври - март). Не заборавајте да го земете предвид стандардното време на процесот на имиграција, кое трае 4 работни дена.

Имајте на ум дека индиската имиграција бара да аплицирате во рок од 120 дена по пристигнувањето.

Кој има право да поднесе апликација за е-Виза Индија?

Државјани од следниве земји имаат право:

Албанија, Андора, Ангола, Ангила, Антигва и Барбуда, Аргентина, Ерменија, Аруба, Австралија, Австрија, Азербејџан, Бахама, Барбадос, Белгија, Белизе, Боливија, Босна и Херцеговина, Боцвана, Бразил, Брунеи, Бугарија, Бурунди, Камбоџа, Камеронска унија Република, Канада, Кејп Верде, Кајмански остров, Чиле, Кина, Кина- САР Хонгконг, Кина- САР Макао, Колумбија, Комори, Островите Кук, Костарика, Азурниот брег, Хрватска, Куба, Кипар, Чешка, Данска, ibибути, Доминика, Доминиканска Република, Источен Тимор, Еквадор, Ел Салвадор, Еритреја, Естонија, Фиџи, Финска, Франција, Габон, Гамбија, Georgiaорџија, Германија, Гана, Грција, Гренада, Гватемала, Гвинеја, Гвајана, Хаити, Хондурас , Унгарија, Исланд, Индонезија, Иран, Ирска, Израел, Италија, Јамајка, Јапонија, Јордан, Казахстан, Кенија, Кирибати, Киргистан, Лаос, Латвија, Лесото, Либерија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Мадагаскар, Малави, Малезија, Мали , Малта, Острови Маршал, Маурициус, Мексико, Микронезија, Молдавија, Монако, Монголија, Црна Гора, Пон tserrat, Мозамбик, Мјанмар, Намибија, Науру, Холандија, Нов Зеланд, Никарагва, Република Нигер, Нију Остров, Норвешка, Оман, Палау, Палестина, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај, Перу, Филипини, Полска, Португалија, Катар, Република на Кореја, Република Македонија, Романија, Русија, Руанда, Свети Кристофер и Невис, Света Луција, Сент Винсент и Гренадини, Самоа, Сан Марино, Сенегал, Србија, Сејшели, Сиера Леоне, Сингапур, Словачка, Словенија, Соломонски острови, Јужна Африка, Шпанија, Шри Ланка, Суринам, Свазиленд, Шведска, Швајцарија, Тајван, Таџикистан, Танзанија, Тајланд, Тонга, Тринидад и Тобаго, Островите Турци и Каикос, Тувалу, ОАЕ, Уганда, Украина, Велика Британија, Уругвај, САД, Узбекистан, Вануату, Ватикан-Светиот Престол, Венецуела, Виетнам, Замбија и Зимбабве.

забелешка: Ако вашата земја не е на оваа листа, ќе треба да аплицирате за редовна индиска виза во најблиската индиска амбасада или конзулат.

Дали на британските граѓани им е потребна виза за патување во Индија?

Да, британските граѓани бараат виза за да патуваат во Индија и имаат право на е-виза. Сепак, е-визата не е достапна за британски субјект, британско заштитено лице, британски прекуокеански граѓанин, британски национален (прекуокеански) или британски државјанин за прекуокеански територии.

Дали на граѓаните на САД им е потребна виза за патување во Индија?

Да, на американските граѓани им е потребна виза за да патуваат во Индија и имаат право на е-виза.

Дали e-Visa India е еднократна или повеќекратна виза? Дали може да се продолжи?

Визата е-туристичка 30 дневна виза е двојна влезна виза каде како е-Турист за 1 година и 5 години се повеќекратни визи за влез. Слично на тоа, е-бизнис виза е виза со повеќе влези.

Сепак, е-медицинска виза е виза за троен влез. Сите еВиза не се конвертибилни и не се продолжуваат.

Ја добив мојата е-виза Индија. Како можам најдобро да се подготвам за моето патување во Индија?

Апликантите ќе ја добијат одобрената е-Виза Индија преку е-пошта. Е-визата е официјален документ потребен за влез и патување внатре во Индија.

Апликантите треба да испечатат најмалку 1 примерок од нивната e-Visa India и да ја носат со себе во секое време во текот на целиот престој во Индија.

Од вас не се бара да имате доказ за резервација на хотел или билет за авион. Сепак, доказот за доволно пари за поддршка на вашиот престој во Индија е корисен.

По пристигнувањето на 1 од 28-те овластени аеродроми или 5 назначени поморски пристаништа, од апликантите ќе се бара да ја покажат својата печатена e-Visa India.

Откако службеник за имиграција ќе ја потврди е-визата, службеникот ќе стави налепница во пасошот, позната и како „Виза за пристигнување“. Вашиот пасош треба да има најмалку 2 празни страници потребни за печат од страна на Службеникот за имиграција.

Забележете дека Визата за пристигнување е достапна само за оние кои претходно аплицирале и добиле еВиза Индија.

Дали е-Виза Индија важи за влезови на крстарења?

Да Сепак, бродот за крстарење мора да пристани на пристаниште одобрено од е-Виза. Овластени пристаништа се: Ченаи, Кочин, Гоа, Мангалор, Мумбаи.

Ако патувате на крстарење што се приклучува на друго пристаниште, мора да имате редовна виза запечатена во пасошот.

Кои се ограничувањата при влегување во Индија со е-виза Индија?

е-Виза Индија дозволува влез во Индија преку кој било од следниве 28 овластени аеродроми и 5 овластени пристаништа во Индија:

Список на 28 овластени аеродроми за слетување и 5 пристаништа во Индија:

 • Ахмедабад
 • Амритсар
 • Багдогра
 • Bengaluru
 • Бубанешвар
 • Calicut
 • Мадрас
 • Чандигар
 • Cochin
 • Коимбаторе
 • Делхи
 • Гаја
 • Гоа (Даболим)
 • Гоа (Мопа)
 • Guwahati
 • Хајдерабад
 • Џајпур
 • Канур
 • Калкута
 • Лакнау
 • Madurai
 • Mangalore
 • Мумбаи
 • Нагпур
 • Порт Блер
 • Пуна
 • Тиручирапали
 • Тривандрум
 • Варанаси
 • Вишахапатнам

Или овие овластени пристаништа:

 • Мадрас
 • Cochin
 • Гоа
 • Mangalore
 • Мумбаи

Сите оние кои влегуваат во Индија со е-виза се обврзани да пристигнат на 1 од аеродромите или поморските пристаништа споменати погоре. Ако се обидете да влезете во Индија со e-Visa India преку кој било друг аеродром или пристаниште, ќе ви биде забранет влез во земјата.

Кои се ограничувањата при напуштање на Индија на е-виза Индија?

Подолу се овластени контролни точки за имиграција (ICP) за излез од Индија. (34 аеродроми, копнени контролни точки за имиграција, 31 морски пристаништа, 5 контролни точки на железница). Влезот во Индија со електронска виза за Индија (индиска е-виза) сè уште е дозволен со само 2 транспортни средства - аеродром или преку брод за крстарење.

Излезни точки

Назначени аеродроми за излез

 • Ахмедабад
 • Амритсар
 • Багдогра
 • Bengaluru
 • Бубанешвар
 • Calicut
 • Мадрас
 • Чандигар
 • Cochin
 • Коимбаторе
 • Делхи
 • Гаја
 • Гоа
 • Guwahati
 • Хајдерабад
 • Џајпур
 • Канур
 • Калкута
 • Лакнау
 • Madurai
 • Mangalore
 • Мумбаи
 • Нагпур
 • Порт Блер
 • Пуна
 • Сринагар
 • Сурат 
 • Тиручирапали
 • Тирупати
 • Тривандрум
 • Варанаси
 • Vijayawada
 • Вишахапатнам

Назначени пристаништа за излез

 • Аланг
 • Беди Bunder
 • Бахнагар
 • Calicut
 • Мадрас
 • Cochin
 • Cuddalore
 • Kakinada
 • Кандла
 • Калкута
 • Мандви
 • Пристаништето во Мормаго
 • Пристаниште Мумбаи
 • Нагапатин
 • Нахава Шева
 • Парадеп
 • Porbandar
 • Порт Блер
 • Tuticorin
 • Вишакапатнам
 • Нов мангалор
 • Визињам
 • Островот Агати и Миникој Лакшдвип УТ
 • Валарпадам
 • Mundra
 • Кришнапамат
 • Ubубри
 • Панду
 • Nagaon
 • Karimganj
 • Катупали

Контролни точки за имиграција на земјиште

 • Патот Атари
 • Ахаура
 • Банабаса
 • Чанбрабанда
 • Далу
 • Дауки
 • Далаигат
 • Гаурифанта
 • Гојаданга
 • Харидаспор
 • Хили
 • Igaаигаон
 • Ogогбани
 • Каилашахар
 • Каримганг
 • Куаул
 • Лалголагат
 • Махадипур
 • Манкачар
 • Море
 • Мухуригат
 • Радикапур
 • Рагна
 • Ранигун
 • Раксаул
 • Рупаидиха
 • Сабајле
 • Сонули
 • Шримантапур
 • Сутарканди
 • Фулбари
 • Каварпучија
 • Зоринпури
 • Зокавтар

Точки за проверка на имиграцијата во железницата

 • Пост за проверка на железницата во Мунабао
 • Атари железничка проверка
 • Геде железнички и пост за проверка на патиштата
 • Проверка на станицата за железнички Харидаспур
 • Railелезнички контролен станица Читпур

Кои се предностите на аплицирање преку Интернет за е-Виза Индија наспроти редовна Индиска Виза?

Аплицирањето за онлајн е-виза (е-туристичка, е-бизнис, е-медицински, е-медицински придружба) за Индија има многу предности. Можете да ја пополните апликацијата целосно онлајн од удобноста на вашиот дом и не треба да ја посетувате индиската амбасада или конзулат. Повеќето апликации за е-виза се одобруваат во рок од 24-72 часа и се испраќаат преку е-пошта. Потребно е да имате валиден пасош, е-пошта и кредитна/дебитна картичка.

Меѓутоа, кога аплицирате за редовна индиска виза, од вас се бара да го доставите оригиналниот пасош заедно со вашата апликација за виза, финансиските и изјавите за престој, за визата да биде одобрена. Стандардниот процес на апликација за виза е многу потежок и многу покомплициран, а исто така има и поголема стапка на одбивање на виза.

Значи e-Visa India е и побрза и поедноставна од обична индиска виза

Што е виза при пристигнување?

Државјаните на Јапонија, Јужна Кореја и ОАЕ (само за такви државјани на ОАЕ кои претходно добиле е-виза или редовна/хартиена виза за Индија) се квалификуваат за виза при пристигнување

Кои се достапните форми на плаќања за е-виза во Индија?

Сите главни кредитни картички (Visa, MasterCard, Union Pay, American Express и Discover) се прифатени. Можете да плаќате во која било од 130-те валути и начини на плаќање, вклучувајќи дебит/кредит/чек/пејпал. Сите трансакции се обезбедени со користење на високо безбедни трговски услуги на PayPal.

Имајте на ум дека потврдата е испратена од PayPal на идентификацијата за е-пошта дадена во времето на извршување на уплатата.

Ако откриете дека вашата плаќање за Индија е-Виза не се одобрува, тогаш најверојатно причина е прашањето што оваа меѓународна трансакција е блокирана од вашата банкарска / кредитна / дебитна картичка компанија. Callубезно јавете се на телефонскиот број на задниот дел од вашата картичка и обидете се да направите уште еден обид за плаќање, ова го решава проблемот во повеќето случаи.

Испратете ни по пошта на [заштитена по е-пошта] ако проблемот сè уште е нерешен и 1 од нашиот персонал за поддршка на клиентите ќе стапи во контакт со вас.

Дали ми треба вакцина за да патувам во Индија?

Проверете го списокот со вакцини и лекови и посетете го вашиот лекар најмалку еден месец пред патувањето за да добиете вакцини или лекови што можеби ви се потребни.

На повеќето патници им се препорачува да вакцинираат за:

 • Хепатитис А
 • Хепатитис Б
 • Тифусна треска
 • Енцефалит
 • Жолта треска

Дали барам да имам картичка за вакцинација на жолт треска кога ќе влезам во Индија?

Посетителите кои доаѓаат од нација погодена од жолта треска мора да носат картон за вакцинација против жолта треска кога патуваат во Индија:

Африка

 • Ангола
 • Бенин
 • Буркина Фасо
 • Бурунди
 • Камерун
 • Централна Африканска Република
 • Чад
 • Конго
 • Брегот на Слоновата Коска
 • Демократска Република Конго
 • Екваторска Гвинеја
 • Етиопија
 • Габон
 • Гамбија
 • Гана
 • Гвинеја
 • Гвинеја Бисао
 • Кенија
 • Либерија
 • mali
 • Мавританија
 • Нигер
 • Нигерија
 • Руанда
 • Сенегал
 • Сиера Леоне
 • Судан
 • Јужен Судан
 • Того
 • Уганда

Јужна Америка

 • Аргентина
 • Боливија
 • Бразил
 • Колумбија
 • Еквадор
 • француска Гвајана
 • Гвајана
 • Панама
 • Парагвај
 • Перу
 • Суринам
 • Тринидад (само Тринидад)
 • Венецуела

важна забелешка: Доколку сте биле во горенаведените земји споменати погоре, ќе треба да прикажете картичка за вакцинација против жолта треска по пристигнувањето. Неуспехот да се усогласи може да резултира со карантин од 6 дена по пристигнувањето во Индија.

Дали на децата или малолетничките им е потребна виза за да ја посетат Индија?

Да, сите патници, вклучително и деца/малолетни, мора да имаат важечка виза за да патуваат во Индија. Осигурете се дека пасошот на вашето дете е валиден најмалку во следните 6 месеци од датумот на пристигнување во Индија.

Можеме ли да ги процесираме студентските евизи?

Владата на Индија обезбедува индиска евиза за патници чиишто цели се туризам, медицински третман со кратко време или службено патување.

Имам дипломатски пасош, дали можам да аплицирам за индиската еВвиза?

Индиската е-виза не е достапна за сопствениците на патнички документи Лаисез-минувач или за носителите на дипломатски / официјални пасоши. Мора да аплицирате за редовна виза во индиската амбасада или конзулат.

Што ако направив грешка на мојата апликација за e-Visa India?

Доколку информациите дадени за време на процесот на аплицирање за e-Visa India се неточни, од апликантите ќе се бара повторно да аплицираат и да поднесат ново барање за онлајн виза за Индија. Старата апликација eVisa India ќе се откаже автоматски.