• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
 • APLIKONI VIZA INDIANE

Viza turistike indiane 5-vjeçare për qytetarët amerikanë

Vizë Turistike 5-vjeçare Indiane nga

Pranueshmëria e vizave turistike indiane

Me një diversitet të madh kulturor, India po bëhet shpejt një destinacion popullor udhëtimi për njerëzit në të gjithë botën. Duke mbajtur parasysh përgjigjen pozitive që merr nëpërmjet turizmit, qeveria indiane ka shpallur një vizë 5-vjeçare për vizitorë për vende të ndryshme, përfshirë SHBA-në.

Viza turistike 5-vjeçare u jepet shtetasve të huaj që dëshirojnë të vizitojnë Indinë për udhëtime të vazhdueshme. Numri maksimal i ditëve që qytetarët amerikanë mund të qëndrojnë në Indi është 180 ditë për vizitë. Megjithatë, aplikantit që mban vizën PESË-vjeçare i lejohet hyrje e shumëfishtë në Indi. Numri maksimal i ditëve që qytetarët amerikanë mund të qëndrojnë në një vit kalendarik është 180 ditë.

Qeveria indiane e ka lehtësuar më tej aplikimin për vizë turistike 5-vjeçare duke ofruar lehtësinë e një vize elektronike për pesë vjet. Duke përfituar nga kjo, shtetasit amerikanë që dëshirojnë të vizitojnë Indinë mund të aplikojnë për vizë pa vizituar ambasadën ose konsullatën. Pra tani Qytetarë amerikanë mund aplikoni për vizë turistike indiane Online nga komoditeti i shtëpive të tyre. Autoriteti indian i imigracionit ndryshoi politikën e vizave në shtator 2019. Për të arritur vizionin e kryeministrit Narender Modi për të dyfishuar numrin e turistëve që vijnë në Indi nga Shtetet e Bashkuara, ministri i turistëve Prlahad Singh Patel njoftoi disa ndryshime në procesin e vizave indiane në internet. Nga shtatori 2019, një vizë elektronike afatgjatë e Indisë tani është në dispozicion për turistët që mbajnë pasaporta amerikane që dëshirojnë të vizitojnë Indinë disa herë në pesë vjet.

Taj Mahal, Agra, Indi

Koha e përpunimit për vizën turistike E për pesë vjet

Ekzistojnë TRI opsione përpunimi për vizën e-turistike afatgjatë. Zgjidhni opsionin me kujdes ndërsa plotësoni tuajin Aplikimi për vizë turistike në Indi formular online.

 1. Koha normale e përpunimit: Koha e përpunimit të vizave sipas këtij opsioni është 3 deri në 5 ditë pune nga data e aplikimit.
 2. Koha e përpunimit urgjent: Përpunimi i vizave sipas këtij opsioni është 1 deri në 3 ditë pune me një tarifë shtesë.

Disa pika vitale që duhen theksuar

 • Një maksimum prej 90 ditësh qëndrimi të vazhdueshëm lejohet gjatë çdo vizite për shtetasit e huaj që kanë një vizë turistike 5-vjeçare, me përjashtim të shtetasve të Mbretërisë së Bashkuar, SHBA-së, Kanadasë dhe Japonisë.
 • Për qytetarët e SHBA-së, Britanisë së Madhe, Kanadasë dhe Japonisë, numri maksimal i ditëve që ata mund të qëndrojnë në Indi nuk duhet të jetë më shumë se 180 ditë.
 • Vlefshmëria e vizës llogaritet nga data e lëshimit dhe jo nga dita kur aplikanti hyn në Indi.

Viza turistike indiane 5-vjeçare për qytetarët amerikanë lejon hyrje të shumëfishta

Nëse jeni të gatshëm të merrni një vizë turistike indiane të vlefshme për PESË vjet, një vizë turistike elektronike indiane për pesë vjet me hyrje të shumta është rruga për të shkuar. Kjo kategori vizash filloi në shtator 2019 dhe është e vlefshme për PESË vjet nga data e lëshimit. Megjithatë, qytetarët amerikanë nuk do të lejohen të qëndrojnë në Indi për më shumë se 180 ditë gjatë çdo vizite. Është një vizë udhëtimi 5-vjeçare dhe jo një vizë qëndrimi pesë-vjeçare. Mbajtja e tepërt në Indi gjatë një udhëtimi mund të rezultojë në gjoba të mëdha nga qeveria indiane. Por realisht, kjo vizë u lejon qytetarëve amerikanë të hyjnë në Indi shumë herë nëse ata aplikoni për vizë turistike indiane për pesë vjet.

Dokumentet e nevojshme për të aplikuar për vizë turistike indiane në internet:

Dokumentet e mëposhtme do të kërkohen për pesë vjet Aplikimi për vizë turistike indiane.

 • Fotografia: Fotografia e aplikantit, madhësia e pasaportës me ngjyrë me sfond të bardhë me madhësi më të vogël se 3 MB, duhet të jetë në formatin e skedarit PDF, PNG ose JPG.
 • Kopje e skanuar e pasaportës: Kopje e skanuar e faqes së parë të pasaportës. Dhe sigurohuni që të jetë e vlefshme për të paktën gjashtë muaj dhe sigurohuni që të ketë të paktën dy faqe bosh për të përmbushur kërkesat e imigracionit.
 • ID-ja e emailit: Një ID e vlefshme e emailit të aplikantit
 • Tarifa: Kartat e debitit/kreditit ose një llogari PayPal për të paguar tarifën e vizës.

Klikoni këtu për të mësuar rreth Kërkesat e Dokumenteve të e-Vizave Indian.

Aktivitetet e lejuara nën vizë turistike indiane 5-vjeçare për qytetarët amerikanë

Viza turistike indiane për qytetarët amerikanë u jepet atyre që synojnë të udhëtojnë në Indi për një ose më shumë nga arsyet e mëposhtme:

 • Për rekreacion ose vizitë
 • Duke vizituar familjen, të afërmit ose miqtë
 • Udhëtime për të ndjekur jetën në kampe si - një program yoga afatshkurtër

Lexoni më shumë rreth E-Visa turistike për Indinë

Jaipur Indi

Vendet kryesore me interes për qytetarët amerikanë në Indi

 1. Taj Mahal - Taj Mahali nuk ka nevojë për prezantim pasi është monumenti më i mirë i dashurisë dhe përkushtimit. Agra gjithashtu krenohet me shumë monumente të tjera historike të epokës Mughal, dhe është një qytet i mbushur me trashëgimi dhe kulturë.
 2. Ladakh - Ladakh është një atraksion i madh për shkak të bukurisë dhe kulturës së tij të jashtëzakonshme. I ndodhur në Jammu dhe Kashmir, ai krenohet me mot të mrekullueshëm dhe strehon shumë të lashta Manastire budiste.
 3. Sikkim - Sikkim është një nga shtetet indiane më të vogla dhe më pak të populluara, i vendosur në bazën e Himalajeve, i rrethuar nga male të bukura dhe një kombinim i kulturave budiste dhe tibetiane.
 4. Kerala - Kerala ofron plazhe të bukura, Spas natyrore dhe vendpushime Ayurveda. Është vend i domosdoshëm për qytetarët amerikanë dhe i përsosur për çifte apo pushime familjare.
 5. Ishujt Andaman dhe Nicobar - Plazhet që të ndalin frymën për t'u çlodhur, ushqimet e shijshme të detit, sportet ujore, safari me elefant dhe ecja në det janë disa nga atraksionet e këtij destinacioni turistik.
 6. Plantacione të harlisura çaji në Darjeeling - E famshme në botë për çajin e saj dhe hekurudhën Darjeeling Himalayan, pasuria e çajit në luginën e lumtur është një tjetër atraksion i njohur turistik. Shija dhe aroma e çajit magjik Darjeeling janë të paharrueshme.
 7. Kalatë dhe pallatet e Jaipur - Jaipur është i njohur për monumentet e tij historike. Pallate të shumta dhe kalatë si - pallati i qytetit, observatori Jantar Mantar, kalaja Ajmer dhe Jaigarh, një vend i trashëgimisë botërore gjithashtu i famshëm për Tempullin Laxmi Narayan.
 8. Një qendër shpirtërore Rishikesh - Një vend ideal në ultësirat e Himalajeve për të shijuar përvojën shpirtërore në formën e shumë ashrameve dhe tempujve të mëdhenj. Qyteti është gjithashtu i famshëm për kampet e jogës në mesin e amerikanëve. Maharishi Mahesh Yogi Ashram është një vend me rëndësi të lartë sepse Beatles e vizituan këtu në vitet 1960.
 9. Goa: E famshme për plazhet e saj të pacenuara, stilin e jetës së qetë, atmosferat hipi dhe festa të gjalla, Goa është ndër destinacionet më të mira të pushimeve në Indi. Territori i bashkimit vizitohet shpesh nga qytetarët amerikanë gjatë gjithë vitit, veçanërisht në dimër kur moti është i këndshëm. Dhe i gjithë vendi gjallërohet me festimet dhe festat e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Sidoqoftë, turistët me përvojë vizitojnë Goa-n gjatë verës. Nëse jeni duke kërkuar për një pushim ekonomik dhe të qetë, përpiquni të vizitoni Goa gjatë sezonit jashtë sezonit kur plazhet e diellit, tregjet e pleshtave dhe destinacionet e tjera turistike janë më pak të mbushura me njerëz.