• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
 • APLIKONI VIZA INDIANE

Viza turistike 5 vjeçare në Indi për qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar

Visa Turistike 5 Vite nga India

Pranueshmëria e vizave turistike indiane

 • Qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar munden aplikoni për një India Visa Online
 • Qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar kanë të drejtë për Visa e-Turistike 5-vjeçare
 • Qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar gëzojnë hyrje të shpejtë duke përdorur programin India e-Visa

Platforma më e mirë për të aplikuar për vizë turistike indiane për qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar. Për të mësuar më shumë rreth kostos së vizave turistike të Indisë dhe kërkesave të tjera, vizitoni faqen e internetit tani.. India Tourist eVisa është një dokument zyrtar që lejon hyrjen dhe udhëtimin brenda Indisë dhe është i lidhur në mënyrë elektronike me pasaportën tuaj.

Autoriteti Indian i Emigracionit rishikoi politikën e tyre të vizave turistike në shtator 2019. Për të realizuar vizionin e kryeministrit Narendra Modi për dyfishimin e numrit të turistëve që vijnë në Indi nga Britania e Madhe, ministri i turizmit Prahlad Singh Patel njoftoi një sërë ndryshimesh në Vizën Online Indiane.

Me efekt nga shtatori 2019, një Vizë Turistike Indian 5-vjeçare afatgjatë (India e-Visa) tani është në dispozicion për turistët në pasaportat Britanike që dëshirojnë të vizitojnë Indinë shumë herë në një hark prej 5 vjetësh.

Taj Mahal, Agra, Indi

India Visa Turistike është në dispozicion në kategoritë e mëposhtme:

Viza Turistike e Indisë 30 ditë: Viza me hyrje të dyfishtë e vlefshme për 30 ditë nga data e hyrjes në Indi.

Viza Turistike e Indisë për 1 Vit (ose 365 ditë): Viza me shumë hyrje e vlefshme për 365 ditë nga data e dhënies së e-Visa.

Viza Turistike e Indisë për 5 vjet (ose 60 muaj): Viza me shumë hyrje e vlefshme për 5 vjet nga data e dhënies së e-Visa.

Të gjitha vizat e përmendura më sipër janë të pazgjatshme dhe të pakonvertueshme. Nëse keni aplikuar dhe keni paguar për një vizë turistike 1-vjeçare, atëherë nuk mund ta konvertoni ose përmirësoni atë në një vizë 5-vjeçare.

Njoftim Qëndrimi për Visa e-Turistike 5-vjeçare për Qytetarët e MB

Për mbajtësit e pasaportave të UK la Qëndrimi i vazhdueshëm gjatë secilës hyrje nuk duhet të kalojë 180 ditë.

Viza e-Turistike 5 vjeçare zakonisht lëshohet brenda 96 orëve. Sidoqoftë këshillohet të aplikoni 7 ditë përpara fluturimit.

Cilat aktivitete lejohen me vizë turistike 5 vjeçare?

Viza turistike e Indisë u jepet atyre që synojnë të udhëtojnë në Indi për 1 ose më shumë nga arsyet e mëposhtme:

 • Udhëtimi është për rekreacion ose ndonjë gjë interesante
 • Udhëtimi është për të vizituar miqtë, familjen ose të afërmit
 • Udhëtimi është të marrësh pjesë në programin afatshkurtër të yogas
India shpirtërore

Lexoni më shumë rreth E-Visa turistike për Indinë

Cilat janë kërkesat thelbësore për të marrë Visa e-Turistike 5-vjeçare?

Kërkesat thelbësore për vizën e-turistike 5-vjeçare të Indisë janë:

 1. Një pasaportë e vlefshme për të paktën 6 muaj nga data e mbërritjes së parë në Indi.
 2. Një ID e emailit.
 3. Një metodë e vlefshme për pagesë si një kartë debiti / kartë krediti (Visa, MasterCard, Amex etj), UnionPay ose një llogari Paypal.

Klikoni këtu për të mësuar rreth Kërkesat e Dokumenteve të e-Vizave Indian.

Tigër Indian

Cilat janë vendet kryesore të interesit për Qytetarët e MB në Indi?

 1. përvojë Triangle Artë- qytete tërheqëse të Delhi, Agra dhe Jaipur. Bëhuni gati të përjetoni magjepsjen, traditën, arkitekturën.
 2. Goa - Nëse ju pëlqen muzika juaj me zë të lartë, vizitoni Goa, e cila është e njohur për festivalet elektronike të kërcimit. Festivali Hilltop dhe Ozora's of Goa mbahen çdo vit në muajin shkurt.
 3. Kërkoni ngushëllim në vendet shpirtërore - Yogis që kryejnë rituale përgjatë Ghats së Shenjtë të Ganges, numërojnë qendrat e Yoga dhe meditimit në Rishikesh. Në jug, Madurai dhe Tiruchirappalli janë 2 vizita të paharrueshme.
 4. Përgjigjju thirrjes së maleve - India ka një koleksion stacionesh kodrinore në Jammu dhe Kashmir, Uttarakhand dhe Himachal Pradesh. Nainital, Mussoorie, Ranikhet dhe Himachal Pradesh's Dharamshala, Dalhousie dhe Shimla (kryeqyteti i verës gjatë Raj Rajonale).
 5. Relaksohuni në plazhet dhe rrugët ujore - Relaksohuni në plazhet me rërë të zezë të plazheve të pacenuara të Kerala si Varkala dhe Kovalam
 6. Trajtimi Ayurvedic në Kerala.
 7. Përjetoni arkitekturën historike - Në veri mund të shihni ndikimin e britanikëve, Rajputit dhe Mughalit, ndërsa jugu ka qenë më shumë ndikim nga portugezët. Khajuraho është një tjetër vend i famshëm për t'u vizituar që shfaq një sërë veprash arti përmes tempujve të tyre. Shpella Ellora dhe Ajanta nuk mund të mungojnë në Aurangabad.
 8. Eksploroni jetën e egër dhe Tigrin madhështor - Përveç rezervës së Tigrave në Ranthambore dhe Parkut Kombëtar Corbett, mos humbisni koleksionin më të madh të luanëve aziatikë në Parkun Kombëtar Gir Forest në Gujarat dhe rinocerontit Kaziranga në Assam.