• AlbanianfrancezgjermanishtitalianSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Luginat e Pazbutura të Ladakhut

Mes vargmalit malor Zanskar, rajoni Ladakh në Indi, i njohur gjithashtu si Mini Tibet i vendit për shkak të lidhjeve të tij të thella kulturore me zakonet tibetiane, është një tokë ku njeriu mund të mos ketë fjalë duke parë bukurinë e saj. Dhe ndoshta 'ndryshe' është e vetmja fjalë që ju ngelet kur hasni në këtë anë të Indisë.

Për shkak të saj kalimet në lartësi të mëdha përmes maleve shterpë njihet edhe si shkretëtira e ftohtë e Indisë dhe është kryesisht e famshme për turne dhe ekspedita me biçikletë në të gjithë rajonin.

Visa Indiane Online (eVisa India)

Vizë Indiane tani është në dispozicion në internet sipas Qeveria e Indisë politika për lehtësimin e prokurimit të vizave për këtë . Ju mund të merrni Visa Indian Online (eVisa India) duke plotësuar përkatësin Forma e Aplikimit për Vizë Indiane. Kërkesat për të marrë Indian Visa Online ose eVisa India janë të keni një ID funksionale të postës elektronike, një mënyrë pagese si kartë debiti / kartë krediti ose llogari Paypal dhe gjithashtu akses në internet. Pasi të plotësoni formularin e aplikimit dhe të bëni pagesën, mund t'ju kërkohet të dërgoni me email ose të ngarkoni kopjen e skanimit të pasaportës dhe fotografinë e fytyrës. Ju mund të lexoni për Kërkesat e Pasaportës së Vizave Indiane Kërkesat për fotografi të vizave indiane.

Viza Indiane është e disponueshme për mbi 180 kombësi, përfshirë ato nga SHBA . India e-Visa (Indian Visa Online) është e disa llojeve në varësi të qëllimit të udhëtimit. Viza Mjekësore Indiane, Viza e Biznesit Indian Vizë turistike indiane janë llojet më të zakonshme të eVisa indiane të cilat lëshohen nga Qeveria e Indisë në mënyrë elektronike. Ajo që nënkupton eVisa ose Indian Visa Online është që ju, nuk keni nevojë të vizitoni Ambasadën Indiane, nuk keni nevojë për pasaportë korrier, nuk keni nevojë të merrni një vulë në pasaportën tuaj, nuk keni nevojë të qëndroni fizikisht në radhë ose dërgoni me postë ose postoni ndonjë dokument. Ju mund të aplikoni për Aplikimi i Vizave Indiane të cilat mund të plotësohen në më pak se 2-3 minuta dhe të merrni eVisa për Indinë me email. Mund të vizitoni aeroportin ose aeroplanin e lundrimit ose aeroplanin Charter dhe të niseni për udhëtimin tuaj në Indi. Oficerët e imigracionit do të kontrollojnë për vizën tuaj në kompjuter dhe do të lejojnë hyrjen në Indi.

Kur udhëtoni nëpër Ladakh, do të ishte një pamje e zakonshme kalimi përmes rrugëve malore me lartësi të lartë, të cilat megjithëse duken në kushtet më të vështira, por megjithatë duken të mrekullueshme në këtë mrekulli të bukur të shkretë të natyrës.

Viza Indiane Online - Ladakh -

Luginat e Ladakh

Ladhakh, aq shterpë sa duket nga jashtë, në të vërtetë është e mbushur me lugina të gjalla të vendosura në zemër të tij, duke paraqitur një pamje të këndshme të kulturës së kombinuar të Tibetit dhe Ladakh.

Lugina Zanskar është një nga luginat më të bukura në rajon e rrethuar nga majat e mbuluara me borë të Himalajeve të fuqishme. Lugina të tjera të famshme në rajon përfshijnë luginën Nubra e cila ndodhet në skajin verior të vendit duke ndarë kufijtë e saj me Xinjiang në Kinë. Lugina e Nubrës është më i famshëm për udhëtimet e tij me biçikletë që kalojnë nëpër kalimet më të larta në Ladakh.

Kontrollo per këshilla për vizitorët e biznesit që vijnë në Indi me një Vizë Biznesi.

Viza Indiane Online - Ladakh -

Liqene të relaksuar

Njeri nga Vendet më të larta Ramsar në botë, liqeni Tso Moriri ose Liqeni i Malit i vendosur në një lartësi prej më shumë se 4000 metra, i rrethuar nga ligatinat dhe një habitat për zogjtë shtegtarë është një nga liqenet më të bukur dhe më të lartë në lartësi që ndodhet në Indi.

Liqeni është nën rezervat e ruajtjes së ligatinave Tso Moriri dhe është një nga vendet e listuara në Ramsar, një përcaktim për ligatinat me rëndësi ndërkombëtare, në vend. Edhe pse nuk është e zhytur në kampin buzë liqenit, vendi ofron bukuri hyjnore dhe vepron si një perlë blu që shoqëron malet e errëta.

Duke folur për liqenet, cila do të ishte pamja e liqeneve me safir në një rajon të mbuluar me male të thata me pluhur? Me siguri do të dukej jo më pak se bizhuteritë e vogla që shkëlqejnë në një tokë të çuditshme.

Liqeni Pangong Tso është liqeni më i famshëm në Ladakh, me një vizitë në këtë pjesë të Indisë që nuk është e plotë pa e parë këtë perlë blu.. Liqeni ndodh të ndryshojë ngjyrat shumë herë në ditë me nuanca të ndryshme të blusë deri në të kuqe me ujërat e tij absolutisht të pastër. Sado joshëse që mund të duket, mos provoni të notoni në temperaturat nën zero të liqenit! Pamja nga Pangong Tso është diçka që me siguri nuk mund të shihet askund tjetër.

Edhe liqenet e ngrira në Ladakh nuk janë më pak në ndonjë bukuri, ndërsa udhëtimet janë të famshme edhe në muajt e dimrit. Gjithashtu një nga luginat më të famshme për kamping në rajon është lugina Markha e cila konsiderohet si një nga luginat më të mira për kamping.

Kontrollo per Kualifikimi i Vizave Indiane.

Viza Indiane Online - Ladakh -

Khardung la

Duke vepruar si një portë për në Akullnajën Siachen, Qasja e Khardung La është kalimi më i lartë i motorëve në botë me rrugën e saj që shkon drejt luginës së Nubrës në skajin tjetër. Të apasionuarit pas aventurave nga i gjithë vendi udhëtojnë gjatë gjithë rrugës nga fushat veriore të Indisë për të arritur më në fund kalimin në lartësi të madhe. Në fund të udhëtimit do të kishit vargmalet shterpe të Zanskar që ju mirëpresin nën qiejt e kaltër të kristaltë.

Termi La

Çfarë është me termin La i bashkangjitur me çdo kalim në Ladakh?

Ladakh njihet gjithashtu si vendi i kalimeve të larta, me fjalën La në gjuhën vendase që do të thotë qafa malore. Shumica e kalimtarëve malorë në Ladakh janë prapashtesë me termin La. Pra, kjo është në të vërtetë toka La e Indisë.

Në një nga kalimet që nuk quhet La, shtrihet një vend i quajtur Kodra Magnetike, i rrethuar nga shpate duke krijuar një iluzion optik, i famshëm për vetitë e tij magnetike. Pra, mos u habitni herën tjetër nëse shihni një automjet të parkuar këtu duke sfiduar ligjin e gravitetit pasi duket se po u përgjigjet thirrjeve të maleve!

Kontrollo per Viza e urgjencës indiane or Vizë urgjente indiane.

Viza Indiane Online - Ladakh -

Kultura e Ladakh

Kultura e Ladakh është shumë e ndikuar nga Tibeti dhe nuk është çudi që e njëjta gjë reflektohet në ushqime dhe festivale në këtë rajon, i cili konsiderohet edhe si qendra e budizmit në vend. Gjatë turneut në të gjithë rajonin, një vizitë në manastiret në lartësi të mëdha është diçka që nuk duhet humbur në çdo rast pasi ato ofrojnë paraqitjen më të afërt të mënyrave tradicionale të jetës së Ladakh.

Jeta e banorëve të Ladakh është sigurisht në kontrast të plotë se kudo tjetër, me kuzhinat e thjeshta dhe mënyrën e jetesës që praktikohen duke pasur parasysh terrenin e vështirë.

Pjesa më e ftohtë e Indisë dhe vendi i dytë më i ftohtë në tokë, Drass, i vendosur në rrethin Kargil të Ladakh, është një nga vendet më të vështira të banuara me temperatura që pikojnë deri në minus 30 deri në 35 gradë. Duke pasur parasysh të ftohtin ekstrem të maleve, kuzhina Ladakhi është e rrethuar kryesisht nga variacione të petë, supave dhe drithërave bazë të rajonit si elbi dhe gruri.

Ndërsa një shpërthim i turizmit në zonë ka çuar në shfaqjen e shumë opsioneve ushqimore nga fushat e njohura veriore të Indisë, por kur jeni në një udhëtim në këtë tokë mistike, shijet origjinale të Zanskar do të prezantonin shije të ndryshme nga Himalajet nga ky rajon në dukje i thatë. Indi.

Thukpa, një supë me petë me origjinë nga Tibeti dhe çaji me gjalpë janë më të famshëm në dyqanet lokale të rajonit. Dhe nëse ndodh që ta vizitoni vendin gjatë festivalit vjetor të manastirit Hemis, i cili është një nga festat më të famshme të Ladakh-ut, atëherë toka në dukje djerrë do të dukej më e gjallë se sa mund të keni parë diku tjetër.

 


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.