• AlbanianfrancezgjermanishtitalianSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Duhet të shikoni vendet në Kerala për Turistët

I titulluar "Vendi i vetë Zotit me dashuri", shteti ka shumë për të ofruar nga bukuria natyrore, jeta e egër, një kazan i kulturës dhe gjithçka që një turist mund të kërkojë.

Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi (eVisa Indi or Visa Indian Online) për të marrë pjesë në kënaqësitë si shtetas i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë disa rekreacion dhe pamje-duke parë në Kerala. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Viza Indiane Online (India e-Visa) në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Alleppy (ose Alappuzha)

I pagëzuar Venecia e Lindjes, Alleppy ose Alappuzha është një destinacion që duhet vizituar në Kerala. Destinacioni është më i njohur për ujërat e tij të pasme që janë një rrjet kanalesh, lumenjsh dhe liqenesh që rrjedhin në të gjithë shtetin. Ka mundësi për të qëndruar turistët Kettuvallams cilat jane varka shtëpie gjatë natës ose shkoni në një udhëtim për disa orë nëpër ujërat e pasme. Alleppy është shtëpia e një bollëk tempujsh dhe kishash që turistët mund t'i eksplorojnë gjithashtu. Liqeni Vembanadu, i cili është më i gjati në Indi, është në zemër të ujërave të pasme dhe perëndimi i diellit i parë nga ishulli në liqen nuk duhet humbur.

Vendndodhja - Rreth 75 kilometra nga Kochi, një orë udhëtim

Qëndrimi atje - Përvoja luksoze varkash - Varka shtëpiake Tharangini ose Varka komode

Hotel - Ramada Inn ose Citrus Retreats

I qeshur Anije shtëpie, Alappuzha

Munnar

Munnar Munnar Hill-stacioni

Munnar është stacioni kodrinor më hyjnor në Kerala në rajonin e Ghats Perëndimor. Ndërsa zmadhoni malet, mund të shihni shumë plantacione me çaj dhe erëza ndërsa lëvizni nëpër male. Në vizitën tuaj në Munnar, sigurohuni që të shkoni në pikën Echo për të marrë disa pamje mahnitëse dhe gjithashtu bërtisni sa më shumë që të mundeni. Të Atukkal Ujëvarat e Chinnakanal në Munnar është gjithashtu një vend i përshtatshëm për t'u mrekulluar me bukurinë e ujërave të valë. Ju gjithashtu duhet të shkoni në liqenin Kundala ndërsa jeni në Munnar.

Vendndodhja - Rreth 120 kilometra nga Kochi, tre orë e gjysmë udhëtim (rajoni kodrinor)

Hotel - Fort Munnar ose Resy Mountain Misty

LEXO MË SHUMË:
Munnar dhe stacione të tjera të famshme Hill në Indi

Kovalam

Kovalam Një plazh në Kovalam

Plazhet e Kovalamit do t'ju bëjnë të dëshironi të qëndroni këtu përgjithmonë, ndërsa ndjeni rërën në këmbë dhe flladin e detit në flokët tuaj. Kovalam është destinacioni juaj i preferuar për t'u larguar nga ngutja dhe ngutja e një qyteti. Ishulli Poovar është një vendpushim i famshëm tridhjetë minuta nga Kovalam ku do të rrethoheni nga uji nga të gjitha anët. Lumi Neyyar takohet me detin Arabik pranë ishullit dhe krijon një pamje të mrekullueshme për sytë.

Vendndodhja - Rreth 20 kilometra nga Thiruvananthapuram, më pak se gjysmë ore udhëtim

Hotel - Vivanta nga Taj Green Cove ose Hotel Samudra

Kochi (ose Cochin)

Kochi Rrjetat e peshkimit kinez, Kochi

Porta e Keralës njihet si kryeqyteti ekonomik i shtetit. Të Fort Koçi zona është popullor në mesin e turistëve për shkak të arkitekturës së saj unike të ndërtuar dhe të ndikuar nga portugezët. Muziris është një destinacion rreth një orë nga Kochi, i cili është një port i famshëm antik i famshëm për një turne trashëgimie ku ju vizitoni të gjitha kishat, tempujt dhe sinagogat e vjetra. Sipas një legjende, thuhet se është xhamia e parë e ndërtuar edhe në Indi. Mos humbisni të bëni fotografinë e detyrueshme me rrjetat kineze të peshkimit në mbrëmje këtu.

Hotel - Radisson Blu ose Novotel

LEXO MË SHUMË:
Shtetasit e huaj që vijnë në Indi me e-Visa duhet të arrijnë në një nga aeroportet e përcaktuara. Të dyja Kochi (ose Cochin) dhe Trivandrum janë aeroporte të caktuara për e-Visa indiane me Kochi gjithashtu një port detar të caktuar.

Vendi i shenjtë për kafshë të egra Periyar

Vendi i shenjtë për kafshë të egra Periyar Elefantët një pamje e zakonshme në Periyar Wildlife Sanctuary

Ju do të dalloni elefantët në çdo cep dhe cep në Thekkady ndërsa shkoni në një safari në xhungël nëpër pyjet e thella të gjelbërta të rajonit. Liqeni Periyar është një vend i famshëm i mbushur nga turistë ku mund të punësoni një varkë dhe shijoni ambientin e vendndodhjes piktoreske. Vendi i shenjtë është i hapur për turistët gjatë gjithë vitit dhe ju mund të bëni një safari me varka dhe të mahniteni në bukurinë e natyrës që ju rrethon.

Vendndodhja - Thekkady, rreth 165 kilometra nga Kochi, katër orë udhëtim

Qëndrimi atje - Springdale Heritage Resort

Wayanad

Wayanad Wayanad

Wayanad është një tjetër stacion kodrinor i preferuar për turistët në Kerala dhe është shtëpia e shumë plantacioneve duke filluar nga kafeja, piper, kardamom dhe erëza të tjera. I gjithë peizazhi malor është i mbuluar me gjelbërim të harlisur dhe të dendur. Maja Chembra është një shëtitje popullore e ndërmarrë nga turistët për të parë peizazhin e bukur të Wayanad. Të Shenjtërorja e jetës së egër Muthanga është vetëm 40 minuta larg nga Wayand ku mund të dalloni drerët, bizonët, gatopardët dhe arinjtë. Të Meenmutty bie janë një tjetër vend i mrekullueshëm për t'u vizituar pasi mund të shikoni ujërat kaskadë të ujëvarave. Të Shpellat Edakkal kërkojnë disa përpjekje për të arritur atje, por ia vlen çdo përpjekje.

Vendndodhja - Rreth 90 kilometra nga Calicut, rreth tre orë udhëtim

Qëndrimi atje - Homestays janë shumë të popullarizuara në zonë

Trivandrum

Trivandrum Tempulli Padmanabhaswamy, Trivandrum

La kryeqyteti i Kerala-s, shtëpia e kulturës më të pasur dhe të pasur në Kerala. Të famshmit Tempulli Padmanabhaswamy e ndërtuar nga Mbretëria e Travancore në shekullin e 16-të është e mbushur plot nga hindutë nga kudo në mbarë globin. Për adhuruesit e historisë dhe artit, Trivandrum ka shumë për të ofruar shumë galeri arti muze me unike, antike koleksione të çmuara.

Plazhi Varkala është një vend i famshëm i vizituar nga turistët dhe është vetëm një orë larg nga Trivandrum. Është i famshëm pasi plazhi ndodhet në një shkëmb dhe gjatë lindjes dhe perëndimit të diellit spektaklet nga plazhi janë të mrekullueshme. Qendra e tokës Jayatu e hapur në vitin 2016 është një orë larg nga Trivandrum, por një vend që duhet vizituar me skulpturën më të madhe të shpendëve në botë.

Qëndrimi atje - Hotel Galaxy ose Fortune Hotel

Kozhikode

Njohur gjerësisht si qyteti i skulpturave dhe qyteti i erëzave në Kerala. Plazhi i qetë dhe i izoluar Kappad është një domosdoshmëri për t'u vizituar në Kozhikode pasi nuk do të shihni shumë turistë këtu. Plazhi Beypore i cili është një nga portet më të vjetra të Indisë është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për t'u çlodhur dhe për të shijuar valët e plazhit. Plazhi Kozhikode është një spektakël i bukur në mbrëmje. Ujëvara Kozhippara aty pranë, e vendosur në vargmalet Malappuram është një kënaqësi për t'u parë.

Qëndrimi atje - Rezidenca në Park ose Resorti Taviz

Thrissur

Kozhikode Festivali Thrissur Pooram

Kryeqyteti i dikurshëm i Mbretërisë së Cochin. Qyteti shihet si kryeqyteti kulturor i Keralës. Thrissur Pooram i famshëm është një festival festimi, procesionesh dhe muzike. Ujëvara e famshme Athirppally e njohur si Niagra e Indisë është më pak se 60 kilometra nga Thrissur. Koha më e mirë për të vizituar ujëvarat është gjatë musonit nga qershori deri në shtator dhe ka një vend të bukur pikniku pranë ujëvarës.

Vendndodhja - Rreth 95 kilometra nga Kochi, dy orë udhëtim

Qëndrimi atje - Hotel Gadishulli ose Dass Continental


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Australi, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.