• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Duhet të shikoni vendet në Karnataka për Turistët

Karnataka është një shtet i bukur me peisazhe mahnitëse malore, plazhe dhe jetë të qytetit dhe natës për të eksploruar, por edhe shumë mrekulli arkitektonike të bëra nga njeriu në formën e tempujve, xhamive, pallateve dhe kishave.

Bangalore (aka Bengaluru)

La kryeqyteti i Karnataka. Me titull Lugina e Silikonit të Indisë për industrinë e saj fillestare në lulëzim. Bangalore ishte dikur qyteti i Kopshtit i famshëm për parqet dhe kopshtet e tij. Parku Cubbon dhe Lalbagh janë dy parqe të famshme të gjelbërta dhe të harlisura për t'u vizituar veçanërisht gjatë pranverës me lule të lulëzuara. Pranvera është një kohë e bukur për të vizituar Bangaloren pasi qyteti po lulëzon me lule në çdo rrugë. Kodrat Nandi janë një majë e famshme malore e mbushur me bangalore dhe turistë, veçanërisht për një shëtitje në agim. Bangalore është një nga vendet më të zakonshme në Indi me të birrari mahnitëse, bare të natës dhe klube. Parku/kopshti zoologjik i Bannerghatta është gjithashtu një vizitë e domosdoshme kur jeni në Bangalore. Të Pallati Bangalore Pallati Veror i Tipu Sulltanit janë dy mrekulli të famshme arkitektonike ju mund të vizitoni ndërsa jeni atje. Kalaja Chitradurga është një tjetër pikë referimi e famshme për t'u vizituar në Bangalore.

Qëndrimi atje - Leela Palace ose The Oberoi

LEXO MË SHUMË:
Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi (eVisa Indi or Visa Indian Online) për të marrë pjesë në kënaqësitë si shtetas i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë pak rekreacion dhe pamje në Bangalore. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Viza Indiane Online (India e-Visa) në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Mangalore

Mangalore Mangalore, vendi i bregdetit mrekulli në Karnataka

Një tjetër mrekulli e bregdetit në Karnataka. I gjithë qyteti i Mangalore është i rrethuar nga plazhe mahnitëse. Disa nga plazhet spektakolare janë Tannirbhavi dhe Panambur. Ka shumë qytete si Udupi dhe Manipal aty pranë që duhet të vizitohen gjithashtu aty pranë. Një rekomandim personal është të vizitoni plazhin Pithrody rreth 15 kilometra me një lumë në njërën anë dhe detin Arabik nga njëra anë dhe është një pamje yjore për sytë.

Qëndrimi atje - Shtëpia e Rockwoods ose Goldfinch Mangalore

LEXO MË SHUMË:
Shtetasit e huaj që vijnë në Indi me e-Visa duhet të arrijnë në një nga aeroportet e përcaktuara. Të dyja Bangalore dhe Mangalore janë aeroporte të caktuara për Indian e-Visa me Mangalore që është një port detar i caktuar gjithashtu.

gokarna

Një nga vendet më piktoreske në Karnataka që të bën të ndihesh sikur është jashtë një filmi. Të > Gatet Perëndimore takojnë Detin Arabik në Gokarna pra vendi është një kënaqësi për adhuruesit e malit dhe adhuruesit e plazhit. Ka shumë plazhe të bukura për t'u vizituar në Gokarna nga Om Beach, i cili është një plazh i izoluar dhe buzë shkëmbinjve, ku mund të shijoni një kohë të qetë duke parë valët ose të ngjiteni në shkëmbinjtë para lindjes së diellit dhe perëndimit të diellit. Të Plazhi i Gjysmë Hënës siguron që të bëni përpjekje për të arritur atje pasi ju duhet të ecni për të arritur atje, por është një vend spektakolar dhe hyjnor për t'u çlodhur. Të Plazhi Gokarna është shumë i popullarizuar dhe është i mbushur nga turistët, kështu që do të jetë e vështirë të gjesh një vend të izoluar këtu. Plazhi Paradise është gjithashtu i arritshëm vetëm me shëtitje ose me varkë dhe është plazhi i fundit në Gokarna.

Kudle Beach View Resort Kudle Beach View Resort and Spa ose Deti U Sand

Hampi

Hampi ka dy anë, njëra për të festuar dhe tjetra për të eksploruar kulturën e Hampit. Të ana kulturore e Hampi ka shumë tempuj për të ofruar Tempulli Sreevirupaksha, Tempulli Vijaya Vithala, Tempulli Hazara Ramadhe Tempulli Achyutaraya. Hampi ka edhe disa kodra që alpinistët mund t'i eksplorojnë si Kodra Matanga me pamje yjore nga lindja dhe perëndimi i diellit. Kodra Anjaneya konsiderohet të jetë vendlindja e Lord Hanuman. Kodra Hemakuta gjithashtu ka shumë tempuj dhe pamje të mrekullueshme të qytetit të Hampit. Rrënojat e famshme të Hampit janë ndërtuar në shekullin XIV dhe janë a Vend i trashëgimisë së UNESCO-s. Disa prej tyre janë Hampi Bazaar, Lotus Mahal dhe House of Victory. Të ana hipi e Hampi po i jep konkurrencë Goa-s si qendra e partisë në Indi. Ju mund të bëni biçikletë rreth fshatrave pranë Hampit, të ngjiteni në kodrat Anjaneya, të hidheni nga shkëmbi dhe të eksploroni liqenin Sanapur në një udhëtim me koral.

Qëndrimi atje - Vendi i Fshehur ose Akash Homestay

Vijayapura

Vijayapura Gol Gumbaz ndërtuar në shekullin e 17-të

Të gjithë mrekulli arkitektonike dizajne të ndërlikuara dhe infuzioni i arkitekturës hindu dhe islame kanë bërë që Vijayapura të quhet Agra e Indisë së Jugut. Qyteti është i famshëm për mrekullitë e tij arkitekturore në stilin islam. Monumenti më i famshëm këtu është Gol Gumbaz i ndërtuar në shekullin e 17-të. Monumenti ishte varri i mbretit Mohammad Adil Shah dhe është ndërtuar në stilin indo-islamik. Ndërtesa është e ndërtuar në atë mënyrë që një jehonë të dëgjohet disa herë në të gjithë galerinë. Të Jumma Masjid është një sit tjetër i famshëm në Vijayapura e ndërtuar gjithashtu nga i njëjti mbret në fitoren ndaj perandorisë Vijayanagar. Të Fortesa Bijapur është ndërtuar në shekullin e 16-të nga Jusuf Adil Shah. Ibrahim Roza, Bara Kaman dhe Ibrahim Roza Masjid janë disa monumente të tjera të famshme që mund të eksploroni në Vijayapura.

Qëndrimi atje - Spoorthi Resort ose Fern Residence

Koorg

Koorg Coorg, plantacione aromatike të kafesë

Coorg është pagëzuar si Skocia e Lindjes. Të aroma e kafesë do të mbushë ajrin përreth jush, veçanërisht gjatë sezonit të korrjes. Gjelbërimi i harlisur i kodrave dhe qiejt e kaltër ndjehen sikur jeni në parajsë. Të Manastiri Namdroling është një vend i famshëm fetar afër Coorg. Dy ujëvara janë afër Coorg të cilat janë gjithashtu një vizitë e domosdoshme, Abbey dhe Iruppu. Vendi i shenjtë Talakaveri, origjina e lumit Cauvery ndodhet gjithashtu afër Coorg. Kampi i Elefantëve Dubbare në Dubbare është më pak se një orë nga Coorg dhe ju mund të shijoni duke larë Elefantët atje. Ka edhe maja të vogla si Brahmagiri dhe Kodachadri ku mund të ecni. Ju gjithashtu mund të shijoni rafting në lumë në Dubbare.

LEXO MË SHUMË:
Coorg dhe stacione të tjera të famshme Hill në Indi

Çikmaglur

Chikmaglur është një tjetër stacioni i famshëm kodrinor në Karnataka. Të Parku Kombëtar Mahatma Gandhi është një pikë e preferuar turistike për familjet. Ujëvarat Kallathigiri dhe Hebbe janë dy ujëvara të njohura kaskadë në zonën e mbushur me turistët. Ujëvarat e Niagarës të Indisë, Ujëvarat Jog nuk janë shumë afër Chikmaglur, por udhëtimi katërorësh ia vlen kohën dhe mundin tuaj veçanërisht gjatë muajve të musonit. Ka dy liqene të famshme në Çikmaglur për turistët për të eksploruar me anije si.

Qëndrimi atje - Aura Homestay ose Trinity Grand Hotel

Mysore

Mysore Pallati Mysore

Qyteti i Mysore njihet si qyteti i Sandalwood. Pallati Mysore ishte ndërtuar nën mbikëqyrjen e britanikëve. Është ndërtuar në stilin indo-saracenik të arkitekturës, i cili ishte një stil i ringjallur i arkitekturës së stilit Mughal-Indo. Të Pallati Mysore tani është një muze i cili është i hapur për të gjithë turistët. Kopshti Brindavan është rreth 10 kilometra nga qyteti dhe ngjitet me Digën KRS. Kopshtet kanë një shfaqje shatërvani që duhet parë. Aty pranë është kodra dhe tempulli Chamundeshwari, i cili vizitohet nga turistët dhe hindutë e devotshëm. Liqeni Karanji është dhe parku është gjithashtu një vend i dashur nga turistët për të shijuar shikimin e ujërave mes natyrës. Bie Shivanasamudra, në lumin Kaveri dhe koha më e mirë për t'u vizituar është shtatori deri në janar është rreth 75 kilometra.

Karnataka është gjithashtu shtëpia e shumë parqeve kombëtare ku kafshët lëvizin lirshëm dhe turistët lejohen të dallojnë kafshët në habitatin e tyre natyror.


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Australi, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.