• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Pazaret e Indisë

Nëse jeni duke vizituar Indinë në Viza turistike për Indinë, Viza Mjekësore për Indinë or Viza e Biznesit për Indinë, mund të planifikoni të vizitoni disa nga pazaret emocionuese. Ju gjithashtu mund të vini në Indi në një Viza për vizitorët e anijeve turistike për në Indi.

India është e njohur për industrinë e saj artizanale të përhapur në mënyrë sporadike, shumë kreative. Është një ndjenjë e zakonshme për turistët që të humbasin veten mes pazareve të zhurmshme dhe të zhurmshme të Indisë. Qeshjet e pazari i Delhi, Kolkata, Bangalore, Lucknow dhe shumë qytete të tilla duhet të vdesin. Ndërsa do të keni gjithmonë marka në dispozicionin tuaj për t'i marrë gjërat sipas dëshirës, ​​industria e artizanatit në Indi ka gjithmonë diçka unike, por të thjeshtë për të ofruar, diçka që mund të mos e dini se e kërkoni.

Së bashku me udhëtimin në vende të ndryshme në Indi në turneun tuaj dhe duke provuar kuzhina të shijshme nga i gjithë vendi, është një rregull i pashprehur për çdo të huaj që të vizitojë pazaret e lulëzuara të Indisë dhe të ndiejë me të vërtetë metodën dhënie-merr nga artistët vendas. . Në këtë mënyrë ju jo vetëm që po mbështesni artin vendas, por gjithashtu po shpenzoni paratë tuaja për diçka që përfshin kreativitetin e duarve dhe jo etiketat e markave të shtrenjta.

Duke folur për paratë, ka një gjë megjithatë duhet të mësoni përpara se të bredhni nëpër këto pazare dhe ky është arti i pazareve. Po, ju duhet të jeni të shkëlqyer në aftësitë tuaja negociuese për të blerë sa më shumë artikuj sipas dëshirës suaj. Disa pazare janë specifike për kulturën me produktet që ata shesin, do të zbuloni përkatësinë etnike të Indisë të pasqyruar në tezgat e ndryshme të rreshtuara përgjatë rrugës.

Ata mund të mos kenë një sallë ekspozite luksoze për të shfaqur artin e tyre, por ne ju sigurojmë se do të gjeni artikuj që mund të jenë më të mirë se ato që ofrojnë markat në qendrat tregtare. Ndryshe nga pazari i Joyce i 'Araby' ju sigurojmë, nuk do të ktheheni duarbosh me zemër të rënduar, përkundrazi, do të keni përmbysje çanta dhe xhepa bosh!

eVisa Indiane - Pazaret e Indisë - India e-Visa

Lexoni më shumë rreth Kërkesat e Pasaportës së Vizave Indiane  Kërkesat për fotografi për viza në Indi.

Tregu i Ri, Kalkuta

Për banorët e Kalkutës, Tregu i Ri nuk është thjesht një treg, është krenaria e tyre, është një ndjenjë që vendasit festojnë në të gjitha festat që përfshijnë Kalkutanë. Është vendi i preferuar për të gjithë vizitorët brenda dhe jashtë qytetit.

Tregu u krijua në vitin 1874 dhe besohet të jetë tregu më i vjetër në qytet. Pazari ka rikthyer hijeshinë e botës së vjetër në të, epoka britanike "Sir Stuart Hogg Market" qëndron ende i lartë me arkitekturën e tij të lashtë, riksha-tërheqësit ende presin klientët me sy kureshtarë, karrocat tregtare ende grumbullojnë vendin. Thuajse ndihet si të udhëtosh përsëri në historinë koloniale të Indisë, ku Bengali Perëndimor ishte një kanal kryesor komercializimi. Zakonisht është i hapur nga e hëna në të premte nga ora 10 e mëngjesit deri në 8 pasdite dhe mbyllet të shtunave në orën 2:30.

Të dielave, tregu mbetet i mbyllur. Ndodhet në zonën e quajtur 'Dharamtalla', e njohur edhe si Esplanade. Stacioni më i afërt i metrosë nga ky treg është stacioni i metrosë Esplanade. Tregu është veçanërisht i famshëm për të gjitha bizhuteritë e padëshiruara që ka për të ofruar. Shitësit kanë një koleksion të pasur vathësh, qaforesh, gishtërinjsh dhe shumë më tepër me të cilat gratë mund të zbukurohen.

Lexoni më shumë rreth Viza Indiane për Qytetarët e SHBA  Viza Indiane mbërritjes.

eVisa për Indinë - Pazaret e Indisë - Dharamtalla Kolkata - e-Visa për Indinë

Burimi i fotos: Bëj udhëtimin tim.

Tregu ka gjithashtu lloje të ndryshme veshjesh, këpucësh, çanta dore dhe gjëra të tjera të ndryshme të përditshme. Megjithatë, koleksioni i bizhuterive të këtij tregu është i domosdoshëm. Jemi të sigurt që nuk do të mund të largoheni nga sferat e këtij tregu pa investuar në ndonjë gjë të vlefshme. Pjesa më e mirë është se në intervale të rregullta ato kanë edhe ushqime të shijshme në rrugë me të cilat blerësit të shuajnë urinë. Vendi duhet të jetë patjetër një prioritet kryesor në listën tuaj të blerjeve.

Ju gjithashtu mund të blini artikuj dhuratë për miqtë tuaj në shtëpi. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, duke ditur faktin se Kalkuta është relativisht një qytet më i lirë në Indi, ky treg është jashtëzakonisht miqësor për xhepat për vizitorët e tij, pantoflat dhe bizhuteritë në këtë treg fillojnë nga çmimi i lirë prej njëqind rupi! A mund ta imagjinoni të blini diçka kaq të lirë në botën e sotme?

Lexoni më shumë rreth Kualifikimi i Vizave Indiane (eVisa India).

Rruga tregtare, Bangalore

E vendosur në qytetin e Bangalore, Commercial Street është padyshim vendi i preferuar i të gjithë turistëve. Nga streha e rrobave më të bukura, bizhuterive, objekteve artistike, vendi është i njohur edhe për koleksionin e tij të larmishëm të luleve. Nëse e keni mësuar tashmë artin e pazareve, atëherë kjo Rrugë Tregtare është një pikë e nxehtë për ju.

Mund ta mbushni çantën tuaj të blerjeve me sa më shumë gjëra të jetë e mundur nëse jeni të mirë me aftësitë tuaja negociuese. Pjesa më e mirë e këtij tregu është se ai është jashtëzakonisht i organizuar ndryshe nga tregjet e tjera rrugore të Indisë, njerëzit që janë adhurues të blerjeve të organizuara me siguri do ta kenë të këndshme estetikisht të shohin seksione të renditura për të blerë. Në këtë mënyrë ju mund të blini paqësisht në rrugën e famshme tregtare të Bangalore. Ndodhet në një distancë prej vetëm 1 km nga rruga e famshme MG e Bangalore, kështu që lëvizja nuk do të jetë problem.

Çuditërisht, tregu është i hapur gjatë gjithë ditëve. Po, e keni dëgjuar mirë. Është funksional nga ora 10:30 deri në 8:00 dhe në disa ditë apo festivale të rëndësishme, tregu është 24/7 funksional. A nuk është çmenduri? Kjo tregon se sa është i kërkuar tregu dhe sa ka kapacitet për të shitur. Mos humbisni në Commercial Street nëse ndodheni në Bangalore!

Referojuni kërkesave për Viza Indiane për Qytetarët Britanikë  Vizë indiane për shtetasit francezë.

Pazari i Policisë, Shillong

Mirë, kështu nëse ju ndodh që jeni adhurues i kulturës gotike dhe ju pëlqen të visheni si ndjekës goth, atëherë ky Pazar i Policisë Shillong ka disa surpriza për t'ju ofruar.. Police Bazar nuk i shërben vetëm qëllimit të një zone tregtare në Shillong, por gjithashtu mbështet dhe ngre shumë biznese të vogla artizanale që tani po vdesin me shpejtësi, veçanërisht pas pandemisë.

Nëse vizitoni këtë pazar, do të vini re ndërlikimet e artikujve të tyre dhe se si ato janë të ndryshme nga ato që shiten në të gjithë Indinë. Meqenëse këta shitës kanë biznese të vogla dhe investimi i tyre është relativisht më i ulët, çmimet e mallrave të shitura nuk janë mjaft të larta. Është e përballueshme dhe miqësore me xhepin për të gjithë. Shumica e këtyre artikujve janë vendas dhe përgatiten nga grupet fisnore të rajonit, duke pasqyruar përkatësinë etnike të kulturës së tyre. Tregu është i hapur nga ora 8 e mëngjesit e tutje dhe mbyllet afërsisht rreth orës 8:00. Nuk do ta kishit problem të bëni një shëtitje në mbrëmje nëpër Pazarin e Policisë, apo jo?

Lexoni më shumë rreth Vizë indiane për shtetasit gjermanë.

Janpath, Delhi

Kryeqyteti i vendit ndoshta ka numrin maksimal të dyqaneve tregtare dhe tregjeve të rrugëve për të strehuar në afërsi të zemrës së tij. Tregu i Janpath nuk ka të bëjë vetëm me blerjen e rrobave dhe të ngrënit e ushqimeve të shijshme në anë të rrugës, por brenda rrezes prej 2 km, ju gjithashtu mund të bëni një vizitë të shpejtë në destinacionet turistike me përparësi kryesore si Jantar Mantar, India Gate dhe Madame Tussauds Delhi. Të gjitha këto janë të vendosura në një distancë në këmbë nga njëra-tjetra.

Në rast se keni mbaruar me blerjet tuaja dhe dëshironi pak ajër të pastër kreativiteti, gjithmonë mund të shikoni deri në këto pika destinacionesh në vend. Mallrat e ndryshme që shiten në treg shpesh vijnë me një çmim shumë të lirë dhe nëse jeni të shkëlqyeshëm në aftësitë tuaja negociuese, atëherë jeni në një kënaqësi! Pazari ka një larmi gjërash për të mbushur çantën tuaj, duke filluar nga gjërat elementare si rroba, këpucë, bizhuteri, aksesorë etj., gjithashtu shet sende artizanale prej druri, sende dekorimi të shtëpisë dhe ushqime të caktuara specifike që janë shërbeu vetëm në Delhi.

Tregu është i hapur nga e hëna në të shtunë nga ora 10:30 deri në 8:30 dhe stacioni më i afërt i metrosë në tërthor janë stacionet e metrosë Janpath dhe Rajiv Chowk. Meqenëse Delhi ka lidhje të lidhura mirë me metronë, udhëtimi nuk do të jetë problem për vizitorët. E vetmja gjë që duhet të keni parasysh është moti.

Kontakt Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe ndihmë.

eVisa e Biznesit Indian - Bazaar Janpath Delhi - Viza për Indinë
Burimi i fotos: lbb.in

Colaba Causeway, Mumbai

Colaba Causeway është vendi i preferuar për Mumbaikars dhe turistët që të mbushin karrocat e tyre të blerjeve me aksesorë të modës në trend. Tregu është i mbushur me tezga vezulluese dhe dyqane buzë rrugës që verbojnë në dritën e lyer me syze dielli të çuditshme, çanta, bizhuteri të padëshiruara, rruaza, zinxhirë, aksesorë të modës, çanta, lloje të ndryshme këpucësh e të tjera.

Colaba Causeway nuk është vetëm i famshëm brenda vendit në mesin e popullatës vendase, por turistët, veçanërisht turistët ndërkombëtarë e gjejnë rrugën e tyre drejt këtij vendi të gjallë për të arritur një marrëveshje të mirë me artizanët vendas. Të gjitha artikujt e shitur këtu janë në modë, ekskluzive dhe vijnë me një çmim shumë të përshtatshëm për xhepin. Nëse ju ndodh të jeni të uritur dhe të etur kur bëni punët e blerjeve, mund të shkoni në Leopold Cafe, e cila ndodhet afër tregut dhe u shërben vizitorëve të saj ushqim jashtëzakonisht të shijshëm që nga viti 1871.

Për lëvizje të lehtë, mund të mbështeteni në stacionin e autobusëve Colaba Causeway. Gjëja më e mirë është se tregu mbetet i hapur gjatë gjithë ditëve të javës nga ora 9 e mëngjesit deri në 10:XNUMX Nuk ka nevojë për planifikim paraprak, të gjitha planet e rastësishme janë të mirëseardhura këtu!

Vizë Indiane për Qytetarët Australianë mund të merret në internet.

Tregu i natës së së shtunës Arpora, Goa

Shpresojmë që ta dini se Goa nuk është vetëm vendi për t'u qetësuar me një shishe birrë përgjatë plazhit ose për të ndenjur dhe për të lënë të fikët deri në agim, Tregu Arpora i së Shtunës së Natës në Goa është padyshim tregu më i mirë i artizanatit që do të hasni në Indi.

Ndërsa shijoni pushimet tuaja duke trokitur me këmbë në muzikë elektrizuese që shpërthen përmes altoparlantëve, mos harroni të shikoni kutitë e stilit cigan, artikujt prej lëkure, bizhuteritë fantastike dhe rrobat e bukura në këtë treg shumë të famshëm të artizanatit. E gjitha është bërë nga mjeshtrit vendas të vendit dhe është jashtëzakonisht e përballueshme për të gjithë. Vlen plotësisht atë që do të shpenzonit. Siç sugjeron edhe vetë emri i tregut, ai qëndron i hapur vetëm të shtunave nga ora 6:2 deri në orën XNUMX:XNUMX. Stacioni më i afërt është kryqëzimi i Arporës. Mos harroni ta kontrolloni!

Aplikimi Online për Vizë Indiane për Shtetasit belgë Qytetarë italianë është në dispozicion

Johari Bazaar, Jaipur

Fjala 'Johari' vjen nga fjala Hindi 'Johar' që do të thotë krijues bizhuterish. Nga vetë emri mund të deshifroni se për çfarë duhet të jetë i famshëm ky pazar specifik. Për ata që duan të mbledhin bizhuteri autentike indiane që vijnë nga industria e artizanatit të Indisë, Johari Bazaar është vendi juaj.

Këtu do të gjeni një shumëllojshmëri të gjerë të byzylykëve dhe bizhuterive të tjera të ngulitura me punime pasqyre, rruaza shumëngjyrëshe dhe materiale të tjera dekorative. Bizhuteritë këtu merren edhe me diamante, gurë të çmuar dhe metale të tjera të çmuara. E gjithë kjo bizhuteri është e stilit tradicional Rajasthani, këtu do të gjeni gra që zbukurohen me bizhuteri shumëngjyrëshe dhe të ndritshme, disi të ndryshme nga bizhuteritë që gjenden në tregjet e tjera.

 

Viza Mjekësore Indiane - Johari Bazaar - Vizë Urgjente Indiane  

Burimi i fotos: theguardian.com

Nëse jeni adhurues i artit indian për sa i përket bërjes së bizhuterive, duhet t'i merrni këto rrathë shumë të bukur me shkëlqim. Materiali me të cilin janë bërë ato zgjasin më shumë dhe çmimi që do të paguani për të ia vlen absolutisht. Një sugjerim shtesë për këtë vend do të ishte dyqani i ëmbëlsirave shumë i famshëm i quajtur 'Laxmi Mishthan Bhandar' që ndodhet pikërisht në periferi të zonës së tregut. Nëse stomaku juaj rënkon nga uria, mos harroni të kafshoni në këtë dyqan ëmbëlsirash më të njohura të qytetit rozë.

Tregu është i hapur në të gjitha ditët e javës, duke filluar nga ora 10:11 deri në orën XNUMX:XNUMX. Stacioni më i afërt i autobusit në dispozicion është stacioni i autobusit Badi Chopar. Komutimi nuk do të jetë problem në këtë qytet.

Tregu Hazratganj, Lucknow

Hazratganj është qendra e blerësve të çuditshëm që ndodhet në rrethin e Lucknow. Një përzierje shumë klasike e epokës së modës së vjetër dhe pamjes moderne të së njëjtës, të gjitha me një nuancë të artit Lucknawi që vështron nëpër pëlhurë. Ky është edhe pazari ku do të merrni veshje nga disa marka vendase me çmimin e tyre me pakicë.

 Ju mund të habiteni kur e dini, por këto marka janë të vendosura në ndërtesa që janë rreth njëqind vjet të vjetra (ose më shumë), a nuk është kjo dhe aq magjepsëse? Mes kësaj gare të globalizimit, ka përpjekje të bëra nga shitësit për të ruajtur bukurinë Nawabi të qytetit. Arkitektura flet për epokën kur Sulltanati i Delhi kishte filluar të përhapte rrënjët e tij.

Nëse nuk e dinit tashmë këtë, qyteti i Lucknow është i famshëm për punën e tij Chikankari dhe kurtis dhe sare të stilit Lakhnavi. Këto punime në përgjithësi janë punë dore, duke përdorur fije të holla pambuku.

Modelet janë shumë të ndërlikuara dhe çmimi varion nga një vepër arti në tjetrën. Arti është i një lloji të rrallë, diçka që nuk do ta hasni në Indi apo edhe në të gjithë botën. Do të jetë një detyrë herkuliane për ju që të largoheni nga tregu duarbosh. Pasi të vizitoni pazarin e bukur të Lucknow, do të shihni llojin e bukurisë etnike të vjetër, por të re, që ka për t'u ofruar vizitorëve të saj.

A e dini se shëtitja nëpër korsitë e Hazratganjit shpeshherë përshkruhet si 'bandim' në gjuhën bisedore të Lucknow? Pra, a jeni të përgatitur për 'ganjing' rrugën tuaj nëpër rrugicat artistike të Hazratganj?

Tregu mbetet i hapur nga e hëna deri të shtunën nga ora 10:9 deri në orën XNUMX:XNUMX dhe stacioni më i afërt i autobusit në dispozicion është stacioni i autobusit të kalimit Hazratganj.

Begum Bazaar, Hyderabad

I vendosur buzë lumit Musi të Hyderabad-it përgjatë Charminar-it me famë botërore, është Pazari ynë Begum. Begum Bazaar është gjithashtu tregu më i madh me shumicë i Hyderabad. Trashëgimia e këtij tregu u ndërtua gjatë sundimit të dinastisë Kutub Shahi ku më parë shihej si një vend tregtimi.

Ky vend është një bollëk sendesh të përditshme si fruta të thata, fruta të një lloji të rrallë, sende të rregullta shtëpiake, enë me dizajn të ndërlikuar, bizhuteri autentike Nawabi nga ari dhe argjendi, artikuj fetarë që lidhen me historinë e Islamit, ëmbëlsirat dhe karamele, rroba, këpucë, Artikuj artizanale, ju emëroni! Begum Pazari i ka të gjitha! Edhe atë, me një çmim me shumicë. Meqenëse zona e tregut bëhet shumë e mbushur me njerëz shpesh për shkak të vizitorëve që grumbullohen nëpër dyqane, nuk lejohen automjete në këtë zonë. Shpresoj se jeni mirë me ecjen nëpër korsitë e Begum Bazar.

Tregu mbetet i hapur në të gjitha ditët e javës duke filluar nga ora 10:11 deri në orën XNUMX:XNUMX, megjithatë, pak dyqane mbeten të mbyllura të dielave. Stacioni më i afërt i autobusit për lëvizje të lehtë është Afzal Gunj.

Tregu i luleve Mallick Ghat, Kalkuta

E vetmja gjë që duhet të dini për këtë treg lulesh me famë botërore është se tregu i luleve Mallick Ghat në Kalkuta është më i madhi në të gjithë Azinë.. Shpresojmë që kjo arsye të mjaftojë që ju t'i hidhni një vështrim tinëz spërkatjes së ngjyrave që shpërndahen në faqen e këtij tregu. Edhe nëse nuk blini lule nga ky vend, vendi është i domosdoshëm për t'u vizituar për trashëgiminë dhe bukurinë surreale që ajo përfshin në zemër të qytetit të Kalkutës. Ndodhet pikërisht nën urën me famë botërore Howrah dhe lëvizja nuk do të ishte problem për këtë vend.

 

eVisa Turistike Indiane - Pazaret e Indisë - Tregu i Luleve Mallick Ghat Kalkuta

 

Burimi i fotos: Times of India.

 

 

Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.