• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Stacionet e famshme të Kodrave në Indi duhet të vizitoni

India është një nga shtëpitë për në Himalajet e cila është vendbanimi i disa prej majat më të mëdha në botë. Kjo natyrisht e bën Indinë një strehë stacionesh kodrinore në veri, por India e Jugut ka shumë për të ofruar gjithashtu kur bëhet fjalë për peizazhe dhe aktivitete mahnitëse në stacionet kodrinore, pa borë.

Nainital

Nainital njihet gjerësisht si rrethi liqenor i Indisë. Nainital është një vend i bukur në rajonin Kumaon të shtetit të Uttarakhand. Majat Naina, Ayarpattadhe Deopata rrethojnë këtë stacion kodrinor. Shumë pika turistike janë të mbushura me vizitorë. Të Liqeni Naini, këndvështrimi i dëborës dhe kopshti i shpellës Eco janë disa nga destinacionet e famshme turistike. Shëtitja me varkë në liqenin e Nainit është një aktivitet i rekomanduar që duhet të bëni gjatë kohës që jeni atje. Mund të zmadhoni një teleferik në këndvështrimin e famshëm Snow për të marrë disa pamje mahnitëse të maleve.

Për të parë malet e mbuluara me një batanije dëbore dhe për të përjetuar reshje dëbore, dhjetori deri në shkurt është koha më e mirë për t'u vizituar.

Liqeni Naini

Vendndodhja - Uttarakhand

Darjeeling

Darjeeling është mbiquajtur Mbretëresha e Kodrave. Udhëtimi më i famshëm që do të bëni në Darjeeling është një Trashëgimia e UNESCO-s Udhëtim me tren lodrash. Të Liqeni Senchal është një vend i bukur është një vend i qetë për t'u vizituar ndërsa jeni në Darjeeling. Të Manastiri Ghoom dhe Manastiri Bhutia Busty është një vend i mrekullueshëm për të gjetur spiritualitetin tuaj. Turistët mund të shijojnë ecjen në shtigje dhe majat e ndryshme nga Darjeeling dhe gjithashtu të shijojnë rafting në lumë ndërsa jeni atje.

LEXO MË SHUMË:
Gjeni portin më të përshtatshëm të hyrjes në India e-Visa.

Vendndodhja - Bengali Perëndimor

Munnar

Munnar

Gjelbërimi i këtij stacioni kodrinor do të sigurojë që mendja juaj të vendoset në një gjendje të qetë dhe të qetë. Ju mund të shihni shumë plantacione me çaj dhe erëza ndërsa lëvizni nëpër male. Në vizitën tuaj në Munnar, sigurohuni që të bëni rrugën për në Pika e ekos për të marrë disa pamje mahnitëse dhe gjithashtu për të bërtitur sa më shumë të jetë e mundur. Të Ujëvarat e Atukkal dhe Chinnakanal në Munnar është gjithashtu një vend i përshtatshëm për t'u mrekulluar me bukurinë e ujërave të valë. Ju gjithashtu duhet të drejtoheni në Liqeni Kundala ndërsa ju jeni në Munnar. Nëse jeni një adhurues i kafshëve të egra, atëherë duhet të shkoni drejt Parku Kombëtar Periyar e cila është rreth një udhëtim 2-orësh nga Munnar për të parë kafshët në habitatin e tyre natyror.

Vendndodhja - Kerala

Manali

Manali është një nga stacionet më të njohura të kodrave në të gjithë Indinë dhe përjeton një fluksi i miliona turistëve çdo vit. Stacioni i kodrës ndodhet në brigjet e lumit Beas, kështu që ndërsa përshkoni Manali do të gjeni lumin që ju shoqëron në shumë vende. Manali ofron shumë aktivitete për çdo lloj udhëtari. Për adhuruesit e ujit, rafting lumit në Manali është një aventurë ekstreme me shumë pragje të ashpra dhe ujëra të trazuar. Nëse ju pëlqen të ngjiteni në majat për t'u ndjerë euforikë sikur të jeni në majë të botës, ka shumë mundësi për ecje dhe majat që Manali ofron për ju që të ecni në këmbë ose me biçikletë malore deri në majën.

Tempulli i Hadimba, Tempulli Manudhe Tempulli i Vashishtës janë disa nga tempujt e shumtë në Manali që turistët vizitojnë. Lugina Solang është një destinacion popullor i njohur për shumë sporte aventure dimërore. Të Ujëvarat Rahala janë gjithashtu një vend ku duhet të vizitohen afër Manali.

LEXO MË SHUMË:
Lexoni pse Monsoons është një kohë e mrekullueshme për të planifikuar udhëtimin tuaj në Indi.

Vendndodhja - Himachal Pradesh

Muzeu

Muzeu

Mussoorie është një destinacion i njohur dhe i famshëm turistik me një fluks të madh turistik. Stacioni i kodrës është në malet Garhwal. Mussoorie ju ofron një kënaqësi vizuale të vargmaleve Himalayan dhe luginës Doon. Liqeni Mussoorie është një vend që duhet ta vizitoni ndërsa jeni atje. Të famshëm Falls Kempty janë gjithashtu një kënaqësi për t'u parë. Mussoorie ka një park aventure ku mund të bëni ziplining, ngjitje shkëmbinjsh dhe rapell. Në Company Bagh ju mund të shijoni shëtitjet me varkë dhe fëmijët tuaj do t'i pëlqejnë shëtitjet në parkun argëtues.

Vendndodhja - Dehradun

Shillong

Kryeqyteti i shtetit të Meghalaya ofron pamje të mrekullueshme të majave dhe në pranverë lulet e bëjnë qytetin edhe më spektakolar. Ka shumë vende në Shillong dhe përreth për të shkuar nga liqeni Umaim dhe liqeni i Ward deri në majën Shillong. Dy ujëvarat e famshme në Shillong janë Elefant dhe bie ëmbël. Për adhuruesit e historisë, Muzeu Don Bosco është një vend i mrekullueshëm për të parë objekte të vjetra. Mund të bëni një shëtitje me varkë në liqenin e Ward-it, ndërsa në Shillong dhe sporte ujore aventureske në liqenin Umaim. Nëse jeni adhurues i ngjitjes së majave, mund të ecni në të Gjurma e David Scott.

Vendndodhja - Meghalaya

Kasol

Kasol

Kasol është një stacion i bukur dhe më pak i vizituar kodër. Të Lumi Parvati rrjedh përmes stacionit të kodrës dhe turistët shpesh vizitojnë vendin e lumit. Lugina e Tirthanit pranë Kasolit është një vend i bukur dhe piktoresk i dashur për turistët për të shijuar një kohë të izoluar dhe relaksuese duke eksploruar hapësirën. Njerëzit që janë atje për aventura mund të ecin në shtegun Chalal Trekking. Nëse dëshironi të pushoni dhe të pushoni në një pishinë, atëherë Pishina e Ujit të Nxehtë Manikaran është vetëm disa kilometra larg. Vendet që duhet të eksploroni ndërsa jeni në Kasol janë ato Maja Kheer Ganga për disa pamje mahnitëse të vargmaleve dhe i famshëm Thakur Kuan.

Vendndodhja - Himachal Pradesh

Gulmarg

Gulmarg është një stacion i bukur kodre në tokën e Jammu dhe Kashmir. Është vetëm 50 kilometra larg nga Srinagar. Stacioni kodër është gjerësisht njihet si livadhi i luleve. Dimri është koha më e mirë për të qenë në Gulmarg pasi majat janë të mbuluara me batanije dëbore dhe ju mund të bëni një udhëtim me teleferik në një nga pikat më të larta në Gulmarg dhe të luani, të skijoni dhe të shijoni borën. Ka shumë aventura që mund të ndërmerrni ndërsa jeni në Gulmarg. Ju mund të ecni në majat, por ato nuk rekomandohen gjatë dimrit pasi moti është i paparashikueshëm.

Mountain biking është gjithashtu një aktivitet që mund të merrni në Gulmarg. Rreth trembëdhjetë kilometra larg Gulmarg, liqeni Alpathar është një liqen në formë trekëndëshi i vendosur në një mjedis piktoresk. Liqeni është i ngrirë deri në qershor, kështu që koha më e mirë për të vizituar është nga korriku deri në tetor.

Vendndodhja - Kashmir

Koorg

Plantacioni i kafesë në Coorg

Destinacioni është i njohur si Skocia e Lindjes. Të aroma e kafesë mbush ajrin në kafe, veçanërisht gjatë sezonit të korrjes. Gjelbërimi i harlisur i kodrave dhe qiejt e kaltër ndjehen sikur jeni në parajsë. Të Manastiri Namdroling është një vend i famshëm fetar afër Coorg. Dy ujëvara janë afër Coorg të cilat janë gjithashtu një vizitë e domosdoshme, Abbey dhe Iruppu.

La vendi i shenjtë Talakaveri, origjina e lumit Cauvery ndodhet afër Coorg gjithashtu. Të Kampi i Elefantëve Dubbare në Dubbare është më pak se një orë nga Coorg dhe ju mundeni kënaquni duke larë Elefantët atje. Ka edhe maja të vogla si Brahmagiri dhe Kodachadri ku mund të ecni. Ju gjithashtu mund të shijoni rafting në lumë aty pranë.

Vendndodhja - Karnataka

Visa e-Turistike në Indi - Visa Online Indian për Turistët

Autoriteti Indian i Imigracionit ka ofruar një metodë moderne të aplikimit Indian Visa Online. Procesi i aplikimit për vizë online është mjaft i thjeshtë, i lehtë, i shpejtë dhe mund të bëhet nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Kjo është me të vërtetë e mirë për aplikantët pasi vizitorëve në Indi nuk u kërkohet më të caktojnë një takim për një vizitë fizike në Komisionin e Lartë të Indisë ose Ambasadën Indiane në vendin tuaj.

Autoriteti Indian i Imigracionit lejon vizitë në Indi duke aplikuar Vizë Indiane online në këtë faqe interneti për disa qëllime. Për shembull, qëllimi juaj për të udhëtuar në Indi lidhet me një qëllim tregtar ose biznesi, atëherë ju keni të drejtë të aplikoni për Visa e-Biznesi në Indi. Visa e-Turistike në Indi (Indian Visa Online ose eVisa India for Tourist) mund të përdoret për të takuar miq, për të takuar të afërmit në Indi, për të ndjekur kurse si Yoga, ose për të parë shikimin dhe turizmin.


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Australi, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.