• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Vendet më të mira për të vizituar në Delhi në një ditë

Delhi si kryeqytet i Indisë dhe aeroporti ndërkombëtar Indira Gandhi është një ndalesë kryesore për turistët e huaj. Ky udhëzues ju ndihmon të shfrytëzoni pjesën më të madhe të ditës që kaloni në Delhi nga ku të vizitoni, ku të hani dhe ku të qëndroni.

LEXO MË SHUMË:
Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi (eVisa Indi or Visa Indian Online) për të marrë pjesë në kënaqësitë si shtetas i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë pak rekreacion dhe pamje në Delhi. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Viza Indiane Online (India e-Visa) në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Çfarë të shohësh në Delhi?

Porta e Indisë

Struktura është një hark ranor i ndërtuar nga britanikët në shekullin e 20-të. Monumenti i famshëm është një shenjë e 70,000 ushtarëve të humbur të Indisë Britanike në Luftën e Parë Botërore. Në të njëjtën kohë, ajo quhej Kingsway. India Gate u krijua nga Sir Edward Lutyens. Që nga viti 1971, pas luftës në Bangladesh, monumenti njihet si Amar Jawan Jyoti qëndron të jetë varri i ushtarëve të humbur në luftë në Indi.

Porta e Indisë

Tempulli i Lotusit

Ndërtimi i kësaj strukture shembullore në formën e lotusit të bardhë përfundoi në vitin 1986. Tempulli është një vend fetar i njerëz të besimit Bahai. Tempulli ofron hapësirë ​​për vizitorët që të lidhen me veten e tyre shpirtërore me ndihmën e meditimit dhe lutjes. Hapësira e jashtme e tempullit përbëhet nga kopshte të gjelbra dhe nëntë pishina reflektuese.

Koha - Verë - 9 AM - 7 PM, Dimrat - 9:30 AM - 5:30 PM, Mbyllur të Hënat

akshardham

akshardham

Tempulli i është kushtuar Swami Narayan dhe është ndërtuar nga BAPS në vitin 2005. Tempulli ka shumë atraksione të famshme nga Salla e Vlerave që është 15 salla tredimensionale, një kinema IMAX për jetën e Swami Narayan, një shëtitje me varkë në e gjithë historia e Indisë nga kohët e lashta në kohët moderne, dhe më në fund një shfaqje me dritë dhe zë. Struktura që rrethon tempullin është tërësisht prej gur ranor të kuq dhe tempulli në vetvete është bërë me mermer. Dizajni i tempullit u frymëzua nga tempulli Gandhinagar dhe shumë nga mrekullitë teknologjike u frymëzuan nga një vizitë e Swamy's në tokën e Disney-t.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth stacioneve të famshme të kodrave në Indi

Fortë e Kuqe

La fortesa më e rëndësishme dhe e famshme në Indi është ndërtuar gjatë sundimit të mbretit Mughal Shah Jahan në vitin 1648. Fortesa masive është ndërtuar me gurë ranorë të kuq në stilin arkitektonik të Mughalëve. Kalaja përbëhet nga kopshte të bukura, ballkonedhe salla argëtimi.

Gjatë sundimit Mughal, thuhet se fortesa ishte e zbukuruar me diamante dhe gurë të çmuar, por me kalimin e kohës, ndërsa mbretërit humbën pasurinë e tyre, ata nuk mund të mbanin një madhështi të tillë. Çdo vit, Kryeministri i Indisë i drejtohet kombit në Ditën e Pavarësisë nga Kalaja e Kuqe.

Koha - nga 9:30 në mëngjes deri në 4:30 pasdite, e mbyllur të hënën

Varri i Humayun

Varri i Humayun

Varri është porositur nga Gruaja e mbretit mugal Humayun Bega Begum. E gjithë struktura është prej gur ranor të kuq dhe është a Vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Ndërtesa është ndikuar shumë nga arkitektura persiane e cila ishte një pikënisje për arkitekturën e madhe Mughal. Monumenti qëndron jo vetëm si vendi i prehjes së mbretit Humayun, por ishte gjithashtu një simbol i fuqisë politike në rritje të perandorisë Mughal.

Kutub Minar

Monumenti u ndërtua gjatë regjimit të Kutub-ud-din-Aibak. Është një Struktura 240 metra e gjatë qe ka ballkone ne cdo nivel. Kulla është prej gur ranor të kuq dhe mermer. Monumenti është ndërtuar në stilin indo-islamik. Struktura ndodhet në një park të rrethuar nga shumë monumente të tjera të rëndësishme të ndërtuara në të njëjtën kohë. Monumenti njihet gjithashtu si Kulla e Fitores pasi u ndërtua në përkujtim të fitores së Mohammad Ghorit ndaj mbretit Rajput, Prithviraj Chauhan.

Koha - Hapni të gjitha ditët - 7 AM - 5 PM

Kopshti Lodhi

Kopshti është shtrihen mbi 90 hektarë dhe shumë monumente të famshme ndodhen brenda kopshtit. Është një vend i famshëm për vendasit dhe turistët. Monumentet e dinastisë Lodhi gjenden në kopshte nga varri i Mohammad Shah dhe Sikandar Lodhi deri te Shisha Gumbad dhe Bara Gumbad. Vendi është jashtëzakonisht i bukur gjatë muajve të pranverës me lule të lulëzuara dhe gjelbërim të harlisur.

LEXO MË SHUMË:
Duhet të vini në Indi në një udhëtim pune? Lexoni Udhëzuesin tonë të Vizitorëve të Biznesit.

Ku për të blerë

Chandni Chowk

Chandni Chowk

La rrugicat dhe kalimet e Chandni Chowk janë të famshëm jo vetëm në Delhi, por në të gjithë Indinë falë Bollywood. Disa nga filmat ku mund të hidhni një vështrim në këtë treg të vjetër dhe kryesor janë Kabhi Khushi Kabhi Ghum, The Sky is Pink, Delhi-6 dhe Rajma Chawal. Tregu i gjerë është i ndarë në seksione për blerje të lehta, ku në secilin seksion ju merrni më të mirën e rrobave, librave, punimeve artizanale, pëlhurave, elektronikës dhe gjithçka tjetër. Tregu është një qendër e famshme e blerjeve për couture martesore. Përsëri, rekomandohet të shmangni Chandni Chowk të shtunave.

Koha - Tregu mbetet i hapur nga e hëna deri të shtunën nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 8 pasdite.

Tregu Sarojini

Një nga vendet më të famshme në Delhi për të blerë shumë pazar buxhetor. Është një nga tregjet më të mbushura me njerëz në Delhi dhe rekomandohet të mos e vizitoni gjatë fundjavave. Këtu mund të blini gjithçka, nga këpucët, çantat dhe rrobat deri te librat dhe punimet artizanale. Studentët zakonisht grumbullohen në tregun e Sarojinit pasi mund të zgjerojnë dollapët e tyre pa u rënduar në xhep.

Koha - Tregu është i hapur nga ora 10 e mëngjesit deri në 9 të mbrëmjes dhe është i mbyllur të hënën.

Dilli Haat

Dilli Haat

Koha më e mirë për të vizituar Dilli Haat do të ishte në dimër kur është shumëngjyrësh dhe i denjë për Pinterest. I gjithë tregu ka një vështrim fshatar si fshatar dhe është plot me aktivitete kulturore. Ndërsa kaloni nëpër punime të ndryshme artizanale, bizhuteri, piktura, qëndisje, mund të shijoni kuzhina nga e gjithë India në tezgat specifike shtetërore këtu që janë ushqim autentik.

Koha - Tregu është i hapur gjatë gjithë ditëve nga ora 11 e mëngjesit deri në ora 10 e mbrëmjes.

Tregu Khan

Një nga tregjet e modës në Delhi me një kombinim të veshjeve të stilistëve të nivelit të lartë si dhe shitësve ambulantë. Tregu ka gjithçka, nga rrobat, këpucët dhe çantat e deri te sendet shtëpiake si enë dhe suvenire si punime artizanale dhe skulptura.

Koha - Tregu është i hapur nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 11 e mbrëmjes por është i mbyllur të dielave.

Përveç këtyre tregjeve, çdo lokalitet në Delhi ka tregun e tij si Tregu Qendror i Lajpat Nagar, Vendi i mirënjohur Connaught, Pazari Paharganj, tregu tibetian dhe tregu i luleve.

Ku për të ngrënë

New Delhi ka mundësi për çdo dëshirë dhe shije të çdo kuzhine që dëshironi të provoni. Nga kuzhinat ekzotike dhe të huaja tek të përulurat dhe të preferuarat e rrugës, Delhi i ka marrë të gjitha.

Si kryeqytet, Delhi ka shumë qendra kulturore jo vetëm të vendeve të huaja, por edhe të çdo shteti në Indi, dhe ushqimi në të gjitha ato është autentik dhe i shijshëm. Tregjet si Chandni Chowk, Khan Market, Connaught Place, Lajpat Nagar, tregjet Greater Kailash dhe shumë të tjera në Delhi janë gjithashtu qendra për restorantet ku mund të blini dhe të hani një kafshatë ose një pije në zgjedhjet e panumërta.

Ku për të qëndruar

New Delhi duke qenë kryeqyteti i vendit ka mundësi të panumërta për një qëndrim nga qiradhënia e PG-ve dhe hosteleve edhe për një kohëzgjatje të shkurtër në hotele luksoze dhe madhështore.

  • Lodhi është një hotel shumë i famshëm dhe shumë i vlerësuar me 5 yje në Delhi Qendrore, shumë i arritshëm për të gjitha vendet e famshme turistike.
  • Oberoi është një gur larg nga shumica e monumenteve në Delhi dhe është shumë afër tregut të famshëm Khan të Delhit gjithashtu.
  • Hotel Taj Mahal është një tjetër opsion i shkëlqyer hoteli luksoz i cili ndodhet afër India Gate dhe Rashtrapati Bhavan.

Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Australi, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.